تاریخچه کتری برقی و چای ساز

تاریخچه کتری برقی و چای ساز

تاریخچه کتری برقی و چای ساز

چای ساز و کتری برقی کالاهای مدرن امروزی است که بعد از سماورهای ذغالی و کتری و قوری بسیار پرطرفدار شد. این دستگاه در انواع گوناگون دوقلو، رو در رو و ... تولید می شوند.

تاریخچه کتری برقی و چای ساز

تاریخچه کتری برقی و چای ساز

چای ساز و کتری برقی کالاهای مدرن امروزی است که بعد از سماورهای ذغالی و کتری و قوری بسیار پرطرفدار شد. این دستگاه در انواع گوناگون دوقلو، رو در رو تولید می شوند.

بیشتر بخوانید: سوالاتی که قبل از خرید لوازم خانگی باید از خودتان بپرسید؟

تولد چای در چین

محبوبیت این محصول در چین از قرن چهارم تا هشتم رشد بسیاری کرد. این نوشیدنی دیگه تنها به‌عنوان دارو استفاده نمی ‌شد و به عنوان عاملی برای ایجاد شادابی در روز تبدیل شده بود. مزارع درختچه‌های کاملیا سیننسیس که برگ‌های چای از اون استخراج می‌شد.

اگه به نوشته‌های کهن تاریخچه چای نگاهی کنین، لوازم تهیه و پذیرایی گران‌ قیمت اون، ثروت و موقعیت صاحبانشون رو نشان می‌ دهد. علاوه بر این امپراطوری چین هم به‌طورکامل بر آماده‌سازی و تولید این محصول کنترل داشت. حتی برای تهیه از زن‌ های جوان کمک می ‌گرفتن که باید قوانینی رو رعایت می ‌کردن. مثلا نوک انگشتانشان نباید برگ‌های این نوشیدنی رو آلوده می‌کرد. برای همین نباید سیر، پیاز یا ادویه‌جات قوی می‌خوردند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با لوازم خانگی هوشمند و پیشرفته

چه زمانی چای وارد ایران شد؟

چه زمانی چای وارد ایران شد؟

زمان دقیقی برای ورود این محصول به ایران در تاریخچه چای مشخص نکرده اند، اما کشور ما به همراه چین، ژاپن، روسیه، انگلیس، ترکیه و مراکش یکی از بزرگ‌ترین ملت‌های جهان در استفاده از این نوشیدنی هست. با این ‌حال مورخان معتقد هستن که این محصول در اوایل حکومت صفویان یعنی در سال‌های ۱۵۰۱ تا ۱۷۲۲ میلادی به ایران آورده شده است. اولین شاهد به قرن شانزدهم برمی‌گردد یعنی زمانی قبل از اینکه این نوشیدنی در سال‌نامه اروپا ثبت شود.

با این ‌حال گمان می‌ رود که قهوه بیشتر در کشور ما رواج داشت، چون که در زمان صفویه مکان‌ هایی به نام قهوه‌ خانه شکل گرفته بود. با این ‌حال رفته ‌رفته چای به‌عنوان نوشیدنی ملی جایگزین قهوه در بین مردم شد. این تغییر رو در حدود سال ‌های ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۰ میلادی تخمین زدند.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب رنگ برای لوازم خانگی برقی

تاریخچه کتری برقی

تاریخچه کتری برقی

تاریخچه کتری برقی مربوط به مدل های آهنی و مسی می باشد که در ابتدا از آن ها برای پخت و پز استفاده می شد.

نخستین سماور روسی از جنس فلز بود که تصور می شود از ایران به این کشور آورده شده باشد و شاید نخستین کتری های برقی در اوایل قرن نوزدهم در انگلیس استفاده شد.

اختراع کتری برقی را نمی توان به یک نفر اختصاص داد و گفته می شود که اولین کتری های برقی توسط Compton and Co در سال 1891 ساخته شد که تا سال 1922 بسیار گران و ناکارآمد بودند و سرانجام شرکت سوان در سال 1922 نخستین کتری های برقی را براساس المنت های حرارتی طراحی و به بازار عرضه کرد.

در سال 1930، استفاده از کتری های فلزی با دستگیره های بکلایت بسیار رواج پیدا کرد و تا اینکه با آغاز جنگ جهانی عرضه فلز با محدودیت مواج شد و کتری های سرامیکی جایگزین مدل های فلزی شد و در نهایت شرکت راسل هابز نخستین کتری های برقی اتوماتیک را با عنوان K1 وارد بازار کرد.

کتری های فلزی

این وسیله از کتری و قوری تشکیل شده و جوشاندن آب در کتری با روشن کردن یک کلید و نیز گرم شدن المنت داخلی، آب گرم شده و به جوش می آید. یک مدار کنترلی هنگام جوشیدن آب، برق المنت را قطع می کند و پس از جوشیدن آب، دستگاه به طور خودکار خاموش می شود.

لازم به ذکر است که قوری چای ساز روی یک صفحه قرار گرفته و سیستم گرم کن صفحه با وصل کردن کلیدی روشن می شود. همچنین در داخل قوری یک محفظه ثابت یا قابل جدا شدن وجود دارد که چای را داخل آن ریخته و از پخش شدن چای در داخل قوری جلوگیری می کند.

چایی سازهای موجود در بازار بیشتر از انواع پلاستیکی، پیرکس و شیشه ای، سرامیکی یا استیل هستند. از معایب چای سازها و کتری های برقی می توان به جمع شدن رسوب آب، خوب دم نکشیدن چای و خوش طعم نشدن چای اشاره کرد اما ایمنی چای ساز منجر شده تا بسیار مورد استفاده و استقبال قرار بگیرد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر