ویژگی های جاروبرقی سطلی | لوازم خانگی ادرویت

ویژگی های جاروبرقی سطلی | لوازم خانگی ادرویت

ویژگی های جاروبرقی سطلی | لوازم خانگی ادرویت

جاروبرقی یکی از لوازم بسیار کاربردی در خانه و محل های کسب و کار است. جاروبرقی با ایجاد نمودن خلاء، بوسیله یک پمپريا، مکش ایجاد می کند تا گرد و غبار را جذب کند.

ویژگی های جاروبرقی سطلی

جاروبرقی یکی از لوازم بسیار کاربردی در خانه و محل های کسب و کار است. جاروبرقی با ایجاد نمودن خلاء، بوسیله یک پمپريا، مکش ایجاد می کند تا گرد و غبار را جذب کند. ا ز مهم ترین انواع جارو می توان جارو دستی، جارو نپتون، جاروبرقی، جاروبرقی سطلی، جاروبرقی رباتیک را نام برد.

جارو برقی هایی که در ابتدا اختراع می شدند اندازه بزرگ و سروصدای زیادی داشتند. اولین جاروبرقی که می توان گفت به شکل امروزی ساخته شد بعد از جنگ جهانی دوم بود.

جارو برقی در دو نوع خوابیده و ایستاده یا سطلی تولید می شود. در این مقاله درباره جاروبرقی سطلی صحبت خواهیم کرد. این نوع جاروبرقی هم برای جمع آوری زباله های خشک و هم مایعات محصول قابل ارائه به بازار دارد. معمولا جاروبرقی سطلی برای تمیز کردن مکان های بزرگ استفاده می شوند چون قدرت مکش بالا و ظرفیت زیادی دارند.

ویژگی های جاروبرقی سطلی

در بالای جاروبرقی سطلی، جریان هوا کاهش پیدا می کند که این کار باعث کم شدن سرعت جریان و درنتیجه افتادن ذرات سنگین تر در مخزن می باشد. جاروبرقی سطلی دارای یک نازل مخصوص جمع آوری زباله های خشک و نازل دیگری برای جمع آوری آلودگی های مایع می باشد. بعد از جمع آوری آلودگی‌ها و پرشدن مخزن، آلودگی‌ها توسط یک خرطوم مخصوص، تخلیه می‌شود. ولی در برخی از مدل‌ها، خرطوم مخصوصی تعبیه نشده و بعد از هر بار استفاده مخزن باید کاملا شسته شود.

از جاروبرقی سطلی به دلیل ظرفیت بالا و کشش موتور می توان در موارد مختلف استفاده کرد از جمله در کارواش، هتل ها، خوابگاه ها، ادارات و خوابگاه ها و مراکز پرجمعیت که نیاز به رعایت نظافت و بهداشت می باشد.

بیشتر بخوانید: مقایسه جاروبرقی سطلی و جارو برقی خوابیده

نوع ثابت و متحرک تولید می شود که به نوع ثابت آن جاروبرقی مرکزی نیز گفته می شود.

جاروبرقی مرکزی در ساختمان های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت که مخزن جاروبرقی در تراس هر واحد تعبیه می شود و برای نظافت هر اتاق یک لوله خرطومی برای تمامی سطوح وجود دارد.

جاروبرقی بنا به نوع استفاده و طراحی در اندازه مخزن و قدرت مکش در سه نوع تولید می شود:

1.نوع صنعتی

این نوع جاروبرقی در دو جنس پلاستیک و استیل ضد زنگ تولید می شود و دو موتوره و یا سه موتوره می باشند. برخی از جاروبرقی‌های صنعتی، شامل برد اتوماتیک و یا فاقد برد اتوماتیک است.

برای بالا بردن قدرت موتور جاروبرقی برای مکش زباله‌های بسیار ریز، سنگین، تراشه و خرده سنگ و شیشه، به تعداد موتورها در جاروبرقی اضافه شده و با استفاده از یک برد در جاروبرقی حتی بیست و چهارساعته قابل استفاده است.

برد به این صورت عمل می کند، به صورت دوره‌ای موتورهای جاروبرقی صنعتی را خاموش و روشن می‌کند، یکی از موتورهای خاموش و در حال استراحت است و موتورهای جاروبرقی در حال کار کردن هستند. این سیستم موجب می‌شود به موتورهای جاروبرقی فشار وارد نشود. 

به عنوان مثال در جاروبرقی های دوموتره زمانی که ظرفیت استفاده از یکی از موتورها تکمیل شد، به صورت خودکار یک جابه‌جایی بین موتورها صورت می‌گیرد. دراین صورت به موتور فشار اضافی  وارد نمی شود که باعث  طول عمر بالای جاروبرقی آب و خاک خواهد شد.

در محیط هایی تولیدی با آلودگی زیاد مثل کارخانه سیمان که چگالیته مواد بالا است، نظافت با روش های سنتی ممکن نیست و باید با استفاده از جاروبرقی صنعتی محیط را تمیز کرد.

در محیط های پالایشگاهی که موادی که روی زمین می ریزد از جنس پودرهای سمی است، اسکرابر صنعتی قابل استفاده نیست چون ممکن است واکنشی بین آب و پودر ریخته شده صورت بگیرد وبرای سلامتی کارکنان خطرناک باشد. 

با این تکنولوژی زباله های خشک و مرطوب به راحتی از یکدیگر جدا می شود. به این مدل جاروبرقی ها، جاروبرقی آب و خاک نیز گفته می شود.

2.جاروبرقی نیمه صنعتی

جاروبرقی‌های نیمه صنعتی دارای قدرت مکش بالا کمتر از نوع صنعتی هستند و مخزن‌های کوچک‌تری نسبت به مدل‌های صنعتی دارند. این نوع  جاروبرقی‌ها را می توان در مدت طولانی روشن نگه داشت و در مدت طولانی با آن کار کرد. معمولا لوله‌های نوع نیمه صنعتی قابلیت تنظیم اندازه ندارد. 

3.جاروبرقی خانگی

این نوع از دو مدل قبلی کوچکتر است و قابلیت مکش مایعات را ندارد.

اجزای تشکیل دهنده جاروبرقی سطلی

موتور های مکنده کلکتوری

عملکرد این نوع موتور پیوسته نیست و باید هر 30 الی 40 دقیقه جارو را خاموش کنید، تا موتور اندکی خنک شود و مجدد به کار ادامه داد.

الکتروموتور های کولکتوری سرعت چرخش بالا یی دارند و سیم پیچ معمولا حجم بیشتری از هوا را از مخزن دستگاه جاروبرقی تخلیه کرده و در نتیجه این نوع از جاروبرقی ها دارای سرعت یا ایرفلو (Air Flow) بالاتر هستند.

پمپ سانتریفیوژال

کار این پمپ مکش برای دستگاه است. قدرت مکش بعضی از مدل های این جاروبرقی ها قابل تنظیم است.

سیستم های فیلتراسیون

این قسمت به شکل یک کیسه پارچه ای و سلولزی طراحی شده و برای کارکرد بهتر دستگاه باید هر چند وقت یک بار تمیز شود. با وجود فیلتراسیون بالا، فیلتر دستگاه جاروبرقی بهتر می تواند ذرات  را گیر انداخته و از انتشار آن به فضای اطراف جلوگیری کند. فیلترهای جاروبرقی های صنعتی دارای سطح فیلتراسیون بالا و تنوع فیلتر بیشتری هستند.

مخزن

معمولا مخزن جاروبرقی از جنس پلاستیک یا استیل تولید می شود.

 جاروبرقی سطلی

9مزیت جاروبرقی سطلی

1-قدرت موتور بالا و مکش قوی

2.نظافت سطوح مختلف

3.صرفه‌جویی در وقت

4-مقرون به صرف بودن

5.کیفیت و مقاومت بالای دستگاه

6-حجم بالای مخزن 

7-وزن سبک 

8. به دلیل داشتن چرخ گرد های زیر آن، حرکت و حمل و نقل جارو ساده است. 

9. خرطومی و دسته ارگونومیک است و این امکان را فراهم می کند که به همه قسمت های یک محیط، گوشه و کناره های یک اتاق دسترسی داشته باشید. 

از جمله معایب این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-اندازه بزرگ و اشغال کردن فضای زیاد جاروبرقی

2- صدای بسیار بلند

تفاوت جاروبرقی کیسه دار و بدون کیسه

جاروبرقی‌های بدون کیسه، گرد و خاک را به صورت فشرده در مخزن جمع می‌کنند. مخزن معمولاً شفاف است و شما قادرید حجم آلودگی و گردوخاک را ببینید. تفاوت جاروبرقی کیسه دار و بدون کیسه در نحوه‌ی جمع آوری گرد و غبار آشغال است.

برای استفاده درست از هر وسیله جدید از جمله جاروبرقی سطلی بهترین کار خواندن دفترچه راهنما و گرفتن راهنمایی از فروشنده است.

بعد از بازکردن جعبه و متصل کردن اجزای جارو طبق دفترچه راهنما به برق وصل شده و به راحتی قابل استفاده است. این وسیله برقی هم برای کارکرد بهتر و عمر طولانی تر نیاز به مراقبت دارد و مانندهر نوع کالای دیگر بعضی اجزای ثابت و قابل تعویض و همچنین بعضی قطعات دارای حساسیت و نیاز به مراقبت ویژه ای دارند.

بیشتر بخوانید: علت کم و زیاد شدن دور موتور جارو برقی سطلی

برای حفظ کارآیی دستگاه و طول عمر موتور دستگاه و ایمنی و سلامت خودتان بهتر است مواردی را رعایت کنید:

1.پس از 15 الی 20 دقیقه کار کردن، جاروبرقی را خاموش کنید و پس از آن به ادامه کار بپردازید.

2. مخزن جاروبرقی را زود به زود تمیز کنید و هر 3 الی 4 ماه یکبار با آب سرد مخزن را بشویید.

3.جاروبرقی خانگی توانایی جمع آوری مایعات را ندارد به این نکته دقت داشته باشید.

4.به علائم هشدار دهنده حک شده بر روی بدنه جاروبرقی دقت کنید. 

5. استفاده از جاروبرقی  را به افرادی که توانایی کامل انجام کار را دارند بسپارید. حتی الامکان از سپردن جارو به بچه ها خودداری کنید.

6. دستگاه را در حالت روشن به حال خود رها نکنید.

7.هیچوقت مواد آتش زا و یا ته سیگار روشن، خاکستر روشن و… را با جاروبرقی جمع نکنید.

8. هرگز اجسام تیز را با جاروبرقی جمع نکنید چون باعث آسیب رسیدن به کیسه یا لوله خرطومی جاروبرقی خواهد شد.

9.قبل از تعویض نمودن کیسه، جارو را از برق جدا کنید. 

10. کابل برق جاروبرقی را همیشه چک کنید تا در صورتی که دچار پارگی یا فرسودگی شد به سرعت آن را تعویض کنید

11.شستن قسمت بالایی بدنه جاروبرقی ممنوع است. این قسمت موتور و لوازم الکتریکی جاروبرقی می باشد. 

12.از جاروبرقی بدون فیلتر استفاده نکیند.

13. جاروبرقی را در هنگام کار به آرامی حرکت دهید.

14.وسایل جانبی و قابل شستشوی دستگاه از جمله لوله ها ، اتصالات دستگاه ، پاروی جاروبرقی را با آب و صابون  ملایم بشویید.

15. اتصالات و قطعات قابل شستشو را ساعاتی درون  آب ولرم و شوینده قرار دهید.

16-می توانید با کمک فرچه قطعات را به آرامی شستشو دهید.

17. بعد از اینکه تمام قطعات بطور کامل خشک شدند، هر کدام را در سر جایش قرار دهید.

لوازم خانگی ادرویت

هر وسیله برقی در زمان استفاده ممکن است دچار اشکالاتی شود. در ذیل موارد ساده که به راحتی قابل حل بوسیله مصرف کننده می باشد ارائه شده است:

1-اگرموتور کار نمی کند، از وصل بودن وسیله به برق مطمئن شوید. سالم بودن دوشاخه و پریز برق را چک کنید.

2-در صورت ضعیف بودن مکش دستگاه، 

1.ابتدا فیلتر را چک کنید و در صورت کثیف بودن اقدام به نظافت آن نمایید. 

2.مورد دیگر پر بودن کیسه زباله است که باعث ضعیف شدن مکش دستگاه می شود که در این مورد هم به تخلیه کیسه مبادرت کنید. 

3.مورد بعدی بسته شدن راههای عبور هوا مانند برس، لوله ها و خرطومی توسط وسایل بزرگ هنگام جارو کردن است که باید در هنگام جارو کردن به این مورد دقت کنید.

3-در صورتی که سیم جمع کن عمل نمیکند سیم را بیرون بکشید و مجددا جمع کنید.

4-اگر دستگاه گرم شده است، تاحدی گرمی طبیعی است ولی در صورت گرمای بیش از حد دستگاه را خاموش کنید و کیسه و فیلتر را چک کنید و در صورت کثیف بودن آنها را تمیز کنید. معمولا هر 15 الی 20 دقیقه بهتر است دستگاه خاموش شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر