علت کم و زیاد شدن دور موتور جارو برقی سطلی | لوازم خانگی ادرویت

علت کم و زیاد شدن دور موتور جارو برقی سطلی | لوازم خانگی ادرویت

علت کم و زیاد شدن دور موتور جارو برقی سطلی | لوازم خانگی ادرویت

قطعه ای در جارو برقی های جدید سطلی وجود دارد که بوسیله آن می توان میزان قدرت یا مکش جارو برقی را کنترل کرد. همه جارو برقی ها این امکان را ندارد و با یک میزان مکش کار می کنند.

علت کم و زیاد شدن دور موتور جارو برقی سطلی

قطعه ای در جارو برقی های جدید سطلی وجود دارد که بوسیله آن می توان میزان قدرت یا مکش  جارو برقی را کنترل کرد. همه  جارو برقی ها این امکان را ندارد و با یک میزان مکش کار می کنند.

اگر مکش به اندازه استاندارد نباشد جارو کشیدن دشوار می شود، در صورتی که مکش زیاد باشد، ممکن است جارو برقی فرش را حرکت دهد و یا اگر مکش کم باشد، دستگاه نمی تواند آشغال ها را جمع کند و نظافت بشکل دلخواه انجام نخواهد شد. 

در بعضی از زمان‌ها موتور با حداکثر توان خود کار می‌کند که در این حالت روی دور تند قرار دارد. این در حالی است که در بعضی زمان‌ها توان موتور کاهش پیدا می‌کند. نتیجه این مشکل کم و زیاد شدن دور موتور خواهد بود.

علت کم و زیاد شدن دور موتور جارو برقی سطلی

بیشتر بخوانید: طرز استفاده از جاروبرقی سطلی

6 نشانه خرابی ولوم کم و زیاد  جارو برقی:

1. روشن نشدن  جارو برقی

2. عدم کم و زیاد شدن قدرت موتور

3. خاموش شدن دستگاه موقع کار

4. کم و زیاد شدن خود به خودی مکش جارو

5. دیر روشن شدن دستگاه

6. جرقه زدن دستگاه

زمانی که دور موتور جارو یا میزان مکش دستگاه کم و زیاد می شود موارد زیر قابل بررسی هستند:

1- لوله  جارو برقی

ابتدا مطمئن شوید که عاملی موجب انسداد لوله های تلسکوپی و خرطومی نشده باشد. دلیل گرفتگی لوله ها می تواند گیرکردن شی بزرگی در هنگام جارو باشد که موجب انسداد در لوله ها و درنتیجه کاهش مکش دستگاه می شود. برای اطمینان از باز بودن مسیر لوله ها می توانید یک شلنگ آب را به آرامی داخل دو لوله هل بدهید.

مورد بعدی می تواند پارگی و پوسیده بودن لوله خرطومی یا شکستگی در لوله تلسکوپی  جارو برقی باشد. پارگی در ابتدا یا انتهای خرطومی را می توان با جدا کردن قسمت پاره رفع کرد ولی اگر پارگی در وسط لوله بود با چسب زدن به طور موقت می توان مشکل را رفع کرد. 

2- فیلتر  جارو برقی 

در صورت کثیف بودن فیلتر، مکش جارو کم می شود و نیاز به تمیز یا تعویض فیلتر می باشد.

لوازم خانگی ادرویت

3- کیسه  جارو برقی 

1. برخی از اوقات کیسه جارو برقی دچار گرفتگی یا پارگی می‌شود. در این وضعیت موتور با دور بیشتری کار می‌کند و به آن فشار بالاتری وارد خواهد شد.

2. مورد دوم وقتی است که یک یا چند تکه آشغال بزرگ در داخل کیسه  جارو برقی باقی مانده باشد، در این حالت هم دور موتور کم و زیاد می‌شود. 

4- نیم سوزشدن موتور  جارو برقی 

با نیم سوزشدن موتور جارو برقی کارایی وسیله از بین می رود و ظرفیت آن برای کار کردن کاهش پیدا می‌کند. معمولا بعد از این مشکل، کم و زیاد شدن دور موتور جارو برقی قابل توجه است. استفاده از جارو برقی که به حالت نیم سوخته در آمده است، اصلا توصیه نمی شود.

5- وارد شدن ضربه و فشار به ولوم

اگر هنگام کم و زیاد کردن میزان مکش  جارو برقی با ضربه یا بصورت محکم این کار را انجام دهید باعث خرابی دکمه خواهد شد. پس هرگز با فشار یا ضربه این کار را انجام ندهید.

6- خرابی برد الکترونیکی  جارو برقی

امروزه در اکثر وسایل برقی، برد وجود دارد. برد وظیفه ی کنترل و فرمان دهی سایر قطعات در دستگاه را به عهده دارد. برد الکترونیکی  جارو برقی از تجمع اتصال قطعات مختلفی مثل پتانسیومتر، ترایاک، دیمر، مقاومت، دیود، آی سی، خازن و… تشکیل شده است. کنترل سرعت موتور، افزایش و کاهش میزان مکش، دریافت دستورات از طریق کلید های روی بدنه و اعمال دستورات، کنترل ولتاژ ورودی به دستگاه، کنترل سنسور ها، نمایش وضعیت دستگاه و… را برد انجام می دهد. 

7- خرابی پتانسیومتر

پتانسیومتر، دور موتور را کنترل می کند و وظیفه ی تغییر جریان هادی ترایاک را دارد و اگر پتانسیومتر خراب باشد، مکش دستگاه تغییر نخواهد کرد. پتانسیومتر در واقع همان مقاومت متغیر می باشد.

8- خرابی ترایاک

ترایاک ( TRIAC ) یا نیمه هادی سوئیچ، مقاومت متغیر را از روی پتانسیومتر میخواند. سوختن ترایاک  باعث می شود که با چرخاندن ولوم، مکش دستگاه تغییر نکند.  یعنی دستگاه یا روشن نمی شود و یا با بالاترین دور ممکن کار می کند.

9- خرابی دیمر

ترایاک مانع عبور قسمتی از موج متناوب ولتاژ ورودی می شود. یعنی کاهش  ولتاژ می شود تا استرسی که به قطعات وارد می شود، کم شود و نهایتا باعث حفظ سلامت دستگاه می شود. در واقع یکی از اصلی ترین اجرای دیمر، ترایاک می باشد. 

10- خرابی دیود

در صورت خرابی دیود ها ، در میزان مکش تغییری ایجاد نمی شود و با تغییر میزان با دکمه میزان مکش به همان صورت قبل باقی می ماند. 

11-تسمه و واشر

ممکن است واشر و تسمه کشیده یا ساییده شده باشد و یا خرده آشغال یا هر عامل دیگری باعث گیر کردن تسمه نشده باشد و در نتیجه مکش دستگاه کم شده باشد.

بیشتر بخوانید: طریقه ست کردن لوازم خانگی 

12- ارتفاع لوله ها

زیاد بودن ارتفاع لوله های خرطومی یا تلسکوپی باعث کم شدن مکش دستگاه خواهد بود. اگر خرید لوله ها استانداردباشد کاهش مکش به این علت حذف خواهد شد.

13- تنظیم دستگاه

ممکن است تنظیمات دستگاه را اشتباه انجام داده باشید.

موارد دیگری که قابل بررسی است استهلاک قطعات، خرابی خازن ها و مقاومت ها است که باید یکی یکی چک شوند.

فروشگاه ادرویت

قبل از انجام بررسی به منظور یافتن مشکل دستگاه موارد زیر را انجام دهید:

1. ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید تا خطر برق گرفتگی برطرف شود.

2. در صورتی که مهارت و تخصص کافی در زمینه ی تعمیرات  جارو برقی را ندارید، اقدام به بررسی یا تعمیر دستگاه نکنید، زیرا ممکن است که هم به خودتان و هم به دستگاه آسیب وارد کنید.  پس با مراکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر