آموزش تعمیر آون توستر

آموزش تعمیر آون توستر

مدل های متفاوتی از آون توستر ها وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. اما با این حال بیشتر عملکردشان مشابه است و با استفاده از پیشنهادهایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد قابل تشخیص و تعمیر است.

آموزش تعمیر آون توستر

آموزش تعمیر آون توستر

بیشتر بخوانید: نکاتی مهم و طلایی قبل از خرید پلوپز

طریقه کار آون توستر

مدل های متفاوتی از آون توستر ها وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. اما با این حال بیشتر عملکردشان مشابه است و با استفاده از پیشنهادهایی که در ادامه مشاهده خواهید کرد قابل تشخیص و تعمیر است.

تعمیر آون توستر چگونه است؟

تعمیر آون توستر چگونه است؟

تعمیرات متداول آون توسترها شامل سرویس سوئیچ اصلی، فیوز حرارتی، المنت حرارتی و سلونوئید می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کولر آبی + نکات مهم نگهداری

وسایل مورد نیاز برای تعمیر آون توستر

وسایلی که برای این کار لازم داری بسیار ساده هستند و در هر خانه ای و یا کارگاهی به راحتی پیدا می شود توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از هر وسیله ای تمام نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید وسایلی که نیاز دارید:

انبردست

دریل

مشعل گازی

آب و محلول چربی زدا

اسپری رنگ

سمباده

دستگاه پرچ

فرز برای باز شدن پیچ هایی که احتمالاً باز نمی شود

سرویس سوئیچ اصلی

سوئیچ اصلی آون توستر یکی از قسمت های عملیاتی مهم آن است. یکی اینکه استفاده گسترده ای از آن می شود و همچنین زمانی که مشکلی پیش می آید یکی از قسمت هایی است که به عنوان مقصر احتمالی شناخته می شود. در بسیاری از نمونه ها تمام آنچه نیاز است تمیز کردن سوئیچ است. در سایر موارد نیز سوئیچ باید تعویض شود.

برای دسترسی و تعویض سوئیچ اصلی مراحل زیر را باید انجام دهید:

پنل جانبی و در صورت لزوم سیم برق را جدا کنید.

نقاط تماس را از نظر تغییر رنگ و فرو رفتگی بررسی کنید.

اگر آنها به خوبی اتصال ندارند با دقت آن ها را سمباده کشیده و سپس توسط یک پاک کننده الکتریکی تمیزش کنید.

یک تکه پنبه را به اسپری تمیز کننده و یا الکل ایزوپروپیل آغشته کنید. مراقب باشید تا شاخه های کانتکت از حالت تراز خارج نشوند.

 اگر کانتکت ها ذوب شده و یا شاخک ها شکسته اند. سوئیچ اصلی را جدا کرده و تعویضش کنید. مین سوئیچ ها به وسیله گیره ها پیچ ها یا میخ ها به شاسی ها بسته می شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز

سرویس فیوز حرارتی

سرویس فیوز حرارتی

یک فیوز حرارتی از مین سوئیچ آون توستر در برابر آسیب های الکتریکی محافطت می کند. اگر مین سوئیچ کار نکرد فیوز حرارتی را با استفاده از یک تستر اتصال کوتاه و یا یک مولتی متر چک کنید و فیوز حرارتی باید اتصال کوتاه را نشان دهد نه مدار باز را.

در صورت نقص، فیوز حرارتی را جدا کرده و با یک فیوز مشابه از نظر اندازه جایگزین کنید. در اکثر مدل ها این به این معنی است که پایه های فیوز را قطع کرده و فیوز جدید را جایگزین کنید.

بعضی از آون توسترها از ترموستات های بایمتال یا قطع کننده های حرارتی برای محافظت از مین سوئیچ ها از آسیب استفاده می کنند. قطع کننده حرارتی را از لحاظ تغییر رنگ، تغییر شکل و براده های باقی مانده از آن چک کنید. براده ها را به وسیله یک کمپرسور هوا تمیز کنید. در صورت نیاز نقاط اتصال را به وسیله سمباده تمیز کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش تمیز کردن اتو

سرویس المنت های حرارتی

المنت حرارتی قسمت حیاتی آون توستر شما است.آن ممکن است تنها چند دقیقه برای تست نان یا به مدت یک ساعت یا بیشتر برای پختن یا کباب کردن غذا روشن شود. المنت حرارتی یک سیم ساده با مقاومت بالا است که جریان الکتریکی از آن عبور کرده و باعث گرم شدن آن می شود. تست آن آسان است.

طریقه تست المنت های حرارتی

طریقه تست المنت های حرارتی

 به وسیله یک تستر اتصال کوتاه و یا قرار دادن پراب های مولتی متر برروی انتهای دو سر المنت مشخص کنید که آیا مسیر جریان الکتریکی وجود دارد یا خیر.

 اگر مسیر جریان وجود نداشته باشد المنت حرارتی را جدا کنید. جدا کردن المنت ممکن است به آسانی باز کردن هر دو انتهای آن از پایه ها باشد. همچنین ممکن است نیاز باشد که پرچ ها برداشته و جایگزین شوند. تصمیم شما برای جایگزینی یک المنت معیوب بستگی به این دارد که جدا کردن آن چقدر آسان است و همچنین ارزش آون توستر شما چقدر است.

 پس از جدا کردن المنت حرارتی آن را با یک المنت همسان از نظر اندازه و ساختار جایگزین کنید. بسیار مراقب باشید که در هنگام نصب، المنت جدید آسیب ندیده و تغییر شکل ندهد. سیم های المنت شکننده اند و به سادگی آسیب میبینند. المنت هایی با وات بالاتر سیم ضخیم تری دارند. ماننده المنت داخل توستر شما.

بیشتر بخوانید: علت چکیدن آب از اتو بخار

سرویس سلونوئید

سلونوئید جریان الکتریکی را داخل المنت های گرمایشی قطع و وصل می کند. اگر المنت ها بیش از اندازه روشن بمانند و غذای شما بسوزد یا اگر پس از باز کردن در توستر آن ها را خاموش کند ممکن است سلونوئید معیوب باشد.

نحوه تست و تعویض سلونوئید:

سلونوئید را از نظر آسیب هایی که قابل رویت هستند بررسی کنید و همچنین نواحی اطراف آن را برای پی بردن به آسیب هایی آشکار ببویید.

برای اطمینان حاصل کردن از خرابی نقاط آسیب دیده ای که پیدا کرده اید از یک مولتی متر یا تستر اتصال کوتاه استفاده کنید.

 سلونوئید را تعویض کنید. در بعضی از نمونه ها این کار بسیار آسان است. به سادگی بست ها را جدا کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر