راهنمای خرید کولر آبی + نکات مهم نگهداری

راهنمای خرید کولر آبی + نکات مهم نگهداری

راهنمای خرید کولر آبی + نکات مهم نگهداری

کولر یا cooler به معنی خنک کننده می باشد که وظیفه خنک کردن هوا را دارد. کولر آبی به وسیله تبخیر آب باعث خنک کردن دمای محیط می شود.

راهنمای خرید کولر آبی

راهنمای خرید کولر آبی

بیشتر بخوانید: تعمیر بخاری گازی + ایرادات آن

کولر آبی چه زمانی اختراع شده است؟

هزاران سال است که استفاده از کولرهای آبی در ایران مرسوم است اما نه به شکل برقی و رایج امروزی. در گذشته برای خنک کردن منازل و مساجد و کاخ ها، از بادگیر استفاده می شد. بادگیرها برج هایی بودند که بر بام خانه ها ساخته می شدند تا هوا را به سمت داخل خانه هدایت کنند.

معمولا بادگیرها بر روی آب انبارها ساخته می شدند تا با تبخیر سطحی، هوای داخل را خنک کنند. در مصر باستان نیز، ثروتمندان آبشارهایی را از روی دیوارهای خانه خود عبور می دادند تا تبخیر سطحی آن، موجب خنک شدن محیط شود. تاریخ ساخت کولر آبی به شکل امروزی، به سال ۱۸۰۰ برمی گردد.

کولر آبی

کولر یا cooler به معنی خنک کننده می باشد که وظیفه خنک کردن هوا را دارد. کولر آبی به وسیله تبخیر آب باعث خنک کردن دمای محیط می شود.

فرآیند سرمایش تبخیری

فرآیندی که در آن برای خنک کردن دمای هوا، از تبخیر جهت جذب گرما به صورت طبیعی استفاده می شود، سرمایش تبخیری نام دارد. در این فرآیند گرمای هوا جذب می شود و به شما سرما را تحویل می دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش تمیز کردن اتو

آشنایی با کولر های آبی

آشنایی با کولر های آبی

کولرهای آبی به دو دسته تقسیم می شوند:

کولرهای آبی پوشالی (معمولی): این مدل از کولر آبی دارای پوشال هایی است که از خرده چوب ساخته شده است و هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارند. این کولر ها نسبت به کولر های سلولزی مصرف برق بالا تری دارند.

کولر های آبی سلولزی: این مدل نسبت به کولر آبی پوشالی راندمان بیشتر و مصرف برق بسیار پایینی دارند. علت این امر خواص شگفت انگیز پد های سلولزی به کار رفته در آن است. پدهای سلولزی به کار رفته در این کولرها برای چندین سال نیاز به تعویض ندارند، پس از نظر اقتصادی به صرفه تر از کولر های پوشالی هستند.

نکات مهم قبل از خرید کولر آبی

ظرفیت و توان کولر آبی: معمولا مدل های ۵، ۷، و ۱۲ هزار کاربرد زیادی دارند، این اعداد نشانگر میزان مکش کولر در زمان مشخصی است. هرچه این اعداد بیشتر باشد، قدرت مکش کولر بیشتر و در نتیجه قدرت سرما دهی بالاتری هم خواهد داشت.

کولر آبی پوشالی یا سلولزی: کولر آبی های پوشالی دردسر های مخصوص به خود را دارند که می توان به تعویض سالیانه پوشال ها و پراکنده شدن پوشال در فضای اتاق و انتقال گردو غبار و آلودگی به فضای اتاق اشاره کرد.

این مدل از کولر حساسیت زا هستند و باکتری و قارچ هایی که روی پوشال ان ها جمع شده را در فضای اتاق پخش می کنند. پد های سلولزی را نیاز نیست که هر ساله تعویض کنید معمولا هر پنج سال یکبار نیاز به تعویض دارند. پد های سلولزی نسبت به پوشال یکنواخت تر خیس می شوند که این خود باعث بالا رفتن راندمان سرمایشی می شود.

این پد ها به سختی رسوب را به خود می گیرند که این خود موضوع مهمی است. تنها عیب این پد ها انتشار بوی نامطبوع در فضای اتاق می باشد. این موضوع بعد از ماه ها استفاده کم کم نمایان می شود.

پد های سلولزی نسبت به پوشال گران تر هستند و موقع تعویض بایستی هزینه قابل توجهی پرداخت نمایید. اما با توجه به تعویض چند سال یکبار مقرون به صرفه هستند.

انواع کولر آبی براساس مصرف: کولر های آبی پشت بامی، بالکنی، پرتابل یا قابل حمل و مینی کولر آبی ثابت این کولرها بسیار بزرگ هستند. بنابراین باید بر روی پشت بام به صورت ثابت قرار بگیرند و به وسیله کانال کشی از هوای خنک آن ها بهره برد. کولر های آبی پرتابل یا قابل حمل قابلیت جابه جایی دارند و مخزن آن ها به وسیله دست‌ پر می شود. همچنین قابلیت وصل کردن شیلنگ آب را هم دارند.

اهمیت داشتن بر چسب انرژی: برای صرفه جویی در مصرف برق کولر های آبی رو بخرید که دارای برچسب انرژی B به بالا هستند.

توجه به جنس و ضخامت بدنه: حتما کولر آبی تهیه کنید که جنس بدنه آن از ضخامت بالایی برخوردار باشد. این امر باعث می شود تا عمر کولر بیشتر و دیر تر پوسیده و سوراخ شود.

رنگ آمیزی بدنه کولر: باید رنگ پاشیده شده بر روی بدنه کولر از چسبندگی خوبی برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید: نکات که قبل از خرید میز اتو باید رعایت کنید

سرویس و نگهداری از کولر‌ آبی

سرویس و نگهداری از کولر‌ آبی

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید محل نصب کولر آبی می باشد، کولر آبی را در مکانی نصب کنید که در بیشتر ساعات روز سایه باشد. اگر چنین مکانی در دسترس شما نیست، بهتر است برای آن سایبان بسازید یا از سایه بان های مخصوص کولر آبی که در بازار وجود دارند استفاده کنید. اگر کولر شما جلوی نور مستقیم خورشید باشد قابلیت آن پایین آمده و گرمای داخل آن زیاد می شود و سبب گرم شدن بیش از حد موتور شده و آسیب جدی می بیند.

تا حد ممکن است هر سال پوشال های کولر را عوض کنید. املاح موجود در آب بر روی پوشال رسوب کرده و باعث می شوند مکش هوا از بیرون به داخل کولر با سختی انجام شود.

مورد دیگر سالیانه باکتری ها و قارچ ها و مواد آلرژی زای زیادی روی پوشال ها جمع می شود که با تعویض از بین خواهند رفت. اگر به هر دلیل نتوانستید پوشال کولر را تعویض نمایید، محلولی شامل ۱۰ در صد پرکلرین که در بازار به عنوان مایع ضد عفونی کننده میوه و سبزیجات وجود دارد تهیه کنید. مقداری از آن را درون مخزن کف کولر بریزید با این کار بسیاری از باکتری ها و قارچ ها از بین می روند.

سعی کنید سالیانه تسمه کولر آبی را نیز تعویض کنید و یاتاقان ها و اجزای متحرک را روغن کاری نمایید. این کار باعث می شود قسمت های متحرک بر اثر اصطحکاک خورده نشوند. و از بروز صدا های گوش خراش جلوگیری می کند.

آب کف کولر را هر ساله بعد از پایان فصل گرما به طور کامل تخلیه کنید. همیشه با شروع فصل گرما کف کولر را شستشو کنید و در صورت مشاهده از بین رفتن رنگ آمیزی کف آن را دوباره رنگ کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر