نحوه تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز

نحوه تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز

نحوه تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز

تمیز کردن به موقع و صحیح تمامی لوازم برقی آشپزخانه، باعث می شود که عمر و کارایی آن ها را افزایش دهد.

نحوه تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز

نحوه تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز

تمیز کردن به موقع و صحیح تمامی لوازم برقی آشپزخانه، باعث می شود که عمر و کارایی آن ها را افزایش دهد. بپس بهتر است زمانی اقدام به تمیز کردن این دستگاه کنید که از آخرین استفاده آن زمان زیادی نگذشته باشد و ذرات غذا از سطح نچسب ساندویچ‌سازها، راحت‌تر جدا شوند. 

برای شروع ابتدا مطمئن شوید که دستگاه را از برق جدا کرده‌اید. اگر سطح دستگاه داغ است با کمک یک انبر یا حوله مرطوب، ذرات غذا را از دستگاه خارج کنید. سپس به یکی از روش‌های زیر اقدام به پاک کردن سطوح ساندویچ‌ ساز کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه شستن سبزی خرد کن

تمیز کردن ساندویچ ساز با مایع ظرفشویی

اگر سطح ساندویچ‌ ساز مورد نظر قابلیت جدا شدن ندارد، دستمالی حوله‌ای را آغشته به ترکیب یک فنجان آب گرم و ۴ قطره مایع ظرفشویی کنید و سطح دستگاه را نم‌دار کنید.

ترجیحا دستمالی را انتخاب کنید که از الیاف متراکم و لطیف تولید شده باشد. به جای دستمال می‌توانید از یک مسواک نرم استفاده کنید. بعد از اینکه خوب سطح کار را تمیز کردید، با یک دستمال جدید، محل تمیزشده را خشک کنید. مطمئن شوید که سطح از مواد شوینده پاک شده است. 

اگر میزان چربی زیاد است، با یک مسواک تمیز شیارهای دستگاه را تمیز کنید. هرگز برای سریع تمیز کردن قسمت نچسب از اسفنج زبر یا جسم بُرنده استفاده نکنید.

اگر سطح ساندویچ‌ ساز جداشدنی است، طبق دفترچه راهنمای آن، صفحه را جدا کرده و آن را در آب گرم غوطه‌ور کنید. مقداری از مایع ظرفشویی را به آن اضافه کنید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه در این حالت بماند. سپس با یک دستمال یا مسواک سطوح را تمیز کرده و آبکشی کنید.

نحوه تمیز کردن ساندویچ ساز با سرکه و جوش شیرین

نحوه تمیز کردن ساندویچ ساز با سرکه و جوش شیرین

استفاده از سرکه و جوش‌شیرین دیگر روشی می باشد که می‌توانید برای تمیز کردن دستگاه اسنک‌ساز استفاده کنید. در این روش باید دستمال حوله‌ای یا اسفنج را به سرکه آغشته کنید و روی صفحات دستگاه بکشید. بعد از آن مقداری جوش‌شیرین اضافه کنید و اجازه دهید تا این مواد اثر پاک‌کنندگی خود را بگذارند. در مرحله آخر، با یک دستمال تمیز و مرطوب، سطح دستگاه را کاملا از سرکه و جوش شیرین پاک کنید.

بیشتر بخوانید: باید‌ها و نبایدهای راهنمای استفاده از جاروبرقی

طریقه تمیز کردن ساندویچ ساز با گاز پاک‌کن

اگر از جنس صفحات ساندویچ‌ ساز مورد نظر آگاهی دارید و می‌دانید استفاده از اسپری چند منظوره یا گازپاک‌کن آسیبی به صفحه پخت نمی‌زند، از این محلول ‌ها استفاده کنید و اگر نه ابتدا اسپری را روی بخش کوچکی از صفحه چدنی تست کرده و از سازگاری آن اطمینان حاصل کنید.

هشدارهایی مهم در زمان تمیز کردن ساندویچ ساز

 

هیچگاه دستگاه خود را در آب یا ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا به مدار الکتریکی آن آسیب می رساند.

قبل از تمیز کردن ، مطمئن شوید که کاملاً از برق جدا شده است و فقط کمی گرم است، چون می تواند دست شما را بسوزاند.

از پد های تمیز کننده زبر، برس یا مواد ساینده در صفحات استفاده نکنید زیرا می توانند به پوشش غیر چسبنده ساندویچ ساز آسیب وارد کنند.

بیشتر بخوانید: بررسی اتو بخار های هوشمند

نکات اساسی هنگام تمیز کردن ساندویچ ساز

نکات اساسی هنگام تمیز کردن ساندویچ ساز

به عنوان یک قاعده کلی، همیشه قبل از تمیز کردن ساندویچ ساز خود، یک بار به بررسی سریع دستورالعمل سازنده آن بپردازید .

برای جلوگیری از هرگونه چسبیدن مواد غذایی به ساندویچ ساز، از کمی روغن زیتون، کره یا مارگارین در قسمت خارجی نان استفاده کنید.

اگر بعد از امتحان کردن مراحل فوق هنوز با مشکل باقی ماندن مواد در ساندویچ ساز مواجه هستید، یک حوله کاغذی را در آب صابون خیس کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه روی صفحه بماند، سپس دوباره آن ها را پاک کنید. با این کار باقی مانده مواد از بین می روند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر