بهترین روش تمیز کردن اتو - لوازم خانگی ادرویت

بهترین روش تمیز کردن اتو - لوازم خانگی ادرویت

بهترین روش تمیز کردن اتو - لوازم خانگی ادرویت

اتو بخار از آب استفاده می‌کند و آب حاوی آهک است. به مرور زمان، رسوبات آهک باعث جرم گرفتگی در داخل مخزن می‌شود.

بهترین روش تمیز کردن اتو

بهترین روش تمیز کردن اتو

فروش ویژه اتو بخار کف سرامیک ادرویت

علل جرم گرفتن داخل مخزن اتو بخار

اتو بخار از آب استفاده می‌کند و آب حاوی آهک است. به مرور زمان، رسوبات آهک باعث جرم گرفتگی در داخل مخزن می‌شود. همچنین هنگام اتو کردن، آهک حاصل از اتو می‌تواند سوراخ‌های اتو را مسدود کرده و منجر به تشکیل زنگ شود.

علاوه بر این، آهک حاصل از اتو می‌تواند باعث به ‌جا ماندن لکه‌های قهوه‌ای روی لباس شما شود. شما باید حداقل هر ۳ ماه یک ‌بار اقدام به رسوب‌زدایی از اتو بخار کنید تا اتو شما همچنان قدرتمند باقی مانده و از عمر مفید آن کاسته نشود.

بیشتر بخوانید: نکات که قبل از خرید میز اتو باید رعایت کنید

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین برای تمیز کردن اتو

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین، اولین روش پیشنهادی برای تمیز کردن اتو است. به‌این‌صورت که باید یک قاشق غذاخوری آب را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید. با این کار، ترکیبی آماده می‌کنید که نه خیلی غلیط است و نه خیلی رقیق. در اصل، غلظت این ترکیب باید به اندازه‌ای باشد که از روی سطح پایین نریزد. برای تهیه‌ی این ترکیب، استفاده از آب تصفیه‌شده پیشنهاد می‌شود.

حال اگر فقط قسمت خاصی از سطح زیرین اتوی شما کثیف شده، کافی است این ترکیب را فقط روی آن سطح بکشید؛ در غیر این‌ صورت اگر می‌خواهید کل سطح زیرین را تمیز کنید، می‌توانید ترکیب را به تمامی آن بمالید. برای پخش‌کردن ترکیب روی سطح اتو می‌توانید از دست یا هر وسیله‌ی دیگری استفاده کنید. برای این کار، باید از مواد زیادی استفاده کنید؛ مخصوصا اگر اتوی شما خیلی کثیف است!

استفاده از دستمال برای این منظور، مطمئن شوید که دستمال‌تان کاملا تمیز باشد. به‌علاوه لازم نیست دستمال خیلی خیس باشد، پس حتما آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود و سپس سطح زیرین اتو را کاملا با آن تمیز کنید.

حال که سطح زیرین اتو تمیز شد، زمان استفاده از یک گوش پاک‌کن برای تمیزکردن سوراخ‌های خروج بخار در سطح زیرین اتو رسیده است. برای این کار گوش پاک‌کن را با کمی آب مرطوب و سپس سوراخ‌ها را تمیز کنید.

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین برای تمیز کردن اتو

درنظر داشته باشید که اگر میزان کثیفی زیاد باشد، به بیش از یک گوش پاک‌کن نیاز خواهید داشت. پس از تمیزی این سوراخ‌ها، اگر از قبل آبی در مخزن اتو باقی مانده با بازکردن دریچه‌ی آب و برعکس کردن اتو، آن را خارج کنید. سپس به میزان یک‌سوم کل مخزن، آب تصفیه‌شده در آن بریزید. همچنین می‌توانید به میزان سه‌چهارم لیوان آب و یک چهارم آن، سرکه‌ی سفید را باهم ترکیب کنید و بعد این محلول را داخل مخزن بریزید.

البته اگر می‌خواهید از سرکه استفاده کنید، اول دستور‌العمل اتوی خودتان را بخوانید تا مطمئن شوید که ریختن سرکه داخل مخزن آن مشکلی ندارد. حال اتو را با بالاترین درجه حرارت روشن کنید. از بخار آن استفاده کنید تا سوراخ‌های مربوط به خروج بخار کاملا تمیز شوند.

مرحله‌ی بعدی، اتو کشیدن پارچه‌ای کاملا تمیز به‌مدت چند دقیقه است. برای این منظور از پارچه‌ای استفاده کنید که کثیف‌شدن آن خیلی برای‌تان مهم نباشد چراکه شاید مقداری رسوبات و کثیفی‌های داخل اتو به آن منتقل شوند.

پس از انجام این کار‌ها، اتوی شما کاملا تمیز شده و تنها کافی است تا آن را خاموش کنید و منتظر سردشدنش بمانید. همچنین اگر آب یا محلولی داخل مخزن اتو باقی مانده، آن را تخلیه کنید.

بیشتر بخوانید: باید‌ها و نبایدهای راهنمای استفاده از جاروبرقی

تمیزکردن با محلول نمک و سرکه

تمیزکردن با محلول نمک و سرکه

استفاده از محلول نمک و سرکه یکی از بهترین روش تمیز کردن اتو است. برای این کار دو پیمانه سرکه‌ی سفید و یک پیمانه نمک را ترکیب کنید و روی حرارت ملایم بگذارید. این کار را تا زمانی ادامه بدهید که نمک کاملا حل شود اما سرکه به درجه‌ی جوش نرسد. در حین این کار، بوی بدی در فضا خواهد پیچید اما اگر می‌خواهید اتوی خیلی تمیزی داشته باشید، باید آن را تحمل کنید!

حال اجازه بدهید این محلول کمی سرد شود؛ چراکه شما به یک محلول ولرم نیاز دارید نه داغ. به‌علاوه هنگام برداشتن آن و در تمام مراحل کار، بهتر است از دستکش استفاده کنید تا بوی بد محلول روی دست شما نماند.

در مرحله بعدی، دستمالی را با این محلول خیس کنید و از آن برای تمیزکردن سطح زیرین اتو استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از برس مویی هم استفاده کنید. البته دقت کنید که برس‌های سیمی برای این منظور مناسب نیستند و می‌توانند قسمت زیرین اتوی شما را کاملا خراب کنند.

سپس کافی است سطح زیرین اتو را کاملا با دستمالی دیگر تمیز کنید. برای این منظور می‌توانید دستمال را با سرکه‌ی سفید خالص خیس کنید که باعث می‌شود تمام باقی‌مانده‌های محلول از بین بروند. پس از آن، اتو را روشن کنید و پارچه‌ای قدیمی ولی کثیف را اتو بزنید. این کار باعث می‌شود تمام باقی‌مانده‌های محلول بسوزد و از بین برود.

بیشتر بخوانید: علت چکیدن آب از اتو بخار

استفاده از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن اتوبخار

استفاده از مایع ظرفشویی برای تمیز کردن اتوبخار

اگر نمی‌خواهید با استفاده از مواد ساینده مانند نمک یا جوش شیرین به اتو خود آسیبی بزنید، بهتر است از این روش استفاده کنید. ۲ قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را در یک کاسه بزرگ آب گرم حل کنید. یک حوله یا پارچه کهنه را درون مخلوط قرار داده و آن را کاملا خیس کنید. سپس پارچه را درون یک لگن پهن کرده و اتوی خود را برای چند ساعت روی پارچه قرار دهید تا خیس بخورد. سپس صفحه فلزی را با اسفنج تمیز کرده و بقایای مایع ظرفشویی را با یک پارچه مرطوب از روی اتو پاک کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر