باید‌ها و نبایدهای راهنمای استفاده از جاروبرقی

باید‌ها و نبایدهای راهنمای استفاده از جاروبرقی

باید‌ها و نبایدهای راهنمای استفاده از جاروبرقی

جاروبرقی برای نظافت خانه طراحی شده ولی اگر قرار باشد هر گونه آشغالی را با آن جارو کنیم امکان دارد به دستگاه ما آسیب برسد.

باید‌ها و نبایدهای راهنمای استفاده از جاروبرقی

باید‌ها و نبایدهای راهنمای استفاده از جاروبرقی

جاروبرقی برای نظافت خانه طراحی شده ولی اگر قرار باشد هر گونه آشغالی را با آن جارو کنیم امکان دارد به دستگاه ما آسیب برسد.

بنابراین دقت داشته باشید که جاروبرقی را برای جارو کردن همه چیز استفاده نکنید.

فروش ویژه جاروبرقی سطلی ادرویت

این موارد را با جاروبرقی تمیز نکنید:

تکه‌های شیشه، خرده‌های شیشه را هم تا حد امکان با جارو دستی تمیز کنید.

غذای خیس و هر گونه رطوبت

دکمه، سکه و اشیایی از این قبیل که لوله خرطومی یا هر قسمت دیگر جاروبرقی را مسدود می‌کنند.

خاکروبه، خاکستر، خاک گلدان

این موارد را می توانید با جاروبرقی تمیز کنید:

هر گونه خرده و پودر خوراکی مانند خرده بیسکوییت، خرده‌های غذا، تکه‌های ریز نان

حبوبات و غلات خام و پخته نشده

خوراکی‌های خشک مانند چیپس، شیرینی و …

این وسیله پرکاربرد دیگر یک کالای لوکس محسوب نمی‌شود بلکه وجود آن از ضروریات است. جاروبرقی‌ های قدیمی در بهترین حالت دو دکمه داشتند که یکی سیم جمع کن و دیگری دکمه خاموش و روشن بود اما با پیشرفت تکنولوژی به آپشن‌های این دستگاه هر روز اضافه می‌شود و علاوه بر این سری‌های مختلف برای جارو کشیدن بهتر در دستگاه تعبیه شده است.

همچنین مانند هر وسیله برقی دیگری دانستن نحوه صحیح استفاده از جاروبرقی برای افزایش طول عمر و جلوگیری از خراب شدن آن بسیار مهم است.

راهنمای استفاده صحیح از جاروبرقی

راهنمای استفاده صحیح از جاروبرقی

طی چند سال اخیر تولیدکنندگان این وسیله سعی داشته اند جاروهایی را به بازار ارائه دهند که سبک تر، جمع و جور تر و البته پر کاربردتر باشند. استفاده صحیح از جاروبرقی می‌تواند به کاربران این وسیله پر مصرف کمک کند.

بررسی پاکت جاروبرقی

پاکت جاروبرقی یکی از مهم ترین قسمت‌های این وسیله به حساب می‌آید. تمام گرد و غبار و خرده زباله‌ها در این پاکت جمع می‌شود. در مدل‌های قدیمی این پاکت مانند یک کیسه از جنس کاغذ است که داخل جارو قرار می‌گیرد. برخی جاروبرقی‌ها هم قابلیت استفاده از کیسه پارچه‌ای و هم کیسه‌های یک بار مصرف کاغذی را دارند.

در مدل‌های جدیدتر به صورت یک قوطی از جنس بدنه جارو می‌باشد که می‌توانید این قوطی را از محل خود خارج کنید و کاملا تخلیه کنید. این کار باید هر چند وقت یک مرتبه انجام شود تا کیسه کاملا خالی و تمیز باشد. در صورتی که با پاکت جاروبرقی پر کار کنید، مکش جارو افت پیدا کرده و دچار مشکلاتی می‌شود. علاوه بر این به موتور جاروبرقی فشار وارد می‌شود و در طولانی مدت مشکل ساز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: علت صدای بیش از جاروبرقی

ارتفاع برس جاروبرقی را تنظیم کنید

جاروبرقی ها همیشه برای یک سطح مورد استفاده قرار نمی گیرد. گاهی بر روی فرش، گاهی بر روی موکت پرز کوتاه، گاهی بر روی سرامیک و یا سطوح دیگر.

در نظر داشته باشید قسمت پایینی دسته جاروبرقی یعنی دقیقا همان محلی که جارو بر روی سطح زمین کشیده می‌شود یک عدد برس متحرک وجود دارد که می‌توان به کمک آن ارتفاع جارو کشی را تنظیم کرد.

این برس به کمک یک اهرم قابل تنظیم است. قبل از این که جارو کشیدن را شروع کنید، نسبت به سطح زمین این برس را کم و زیاد کرده تا جارو بر روی زمین به راحتی حرکت کند.

وسایل کوچک و ریز را از سر راه بردارید

جاروبرقی کشیدن

برای جارو کشیدن نیاز نباشد که مبلمان و یخچال و فریزر را جا به جا کنید ولی لازم است که بسیاری از وسایل کوچک مانند میزهای کوچک، اسباب بازی ها، گلدان ها، وسایل دکوری و . . . را بلند کرده و در محل دیگری قرار دهید تا هنگام جارو کشیدن پایه جاروبرقی به این وسایل برخورد نکند و به راحتی بتوانید زیر این اجسام را تمیز کنید.

راهنمای استفاده جاروبرقی و لوازم جانبی های آن

همیشه جاروبرقی برای استفاده بر روی فرش و یا یک سطح صاف نیست. گاهی برای نظافت مبلمان، کمد، گوشه و کنارهای جاکفشی، باکس‌های نگهداری وسایل و سایر وسایل خانگی از جاروبرقی استفاده می‌شود.

برای این موارد نیاز است که از ابزار جانبی جاروبرقی کمک بگیرید تا راحت تر این کار انجام شود. ابزار‌هایی که در کنار جاروبرقی قرار دارد بسته به مدل و برند جارو متفاوت است. استفاده از هر ابزار در نظافت دقیق تر و راحت تر به شما کمک می‌کند.

ابزار سر باریک را می‌توانید برای کنج و گوشه و کناره‌ها استفاده کنید.

ابزار برس دار را می‌توانید جهت نظافت سطوح پارچه‌ای مانند تشکچه‌ها و یا مبلمان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: علت چکیدن آب از اتو بخار

اهمیت نظافت جاروبرقی

اهمیت نظافت جاروبرقی

یکی از نکات مهم در راهنمای استفاده جاروبرقی تمیز کردن خود دستگاه است. جاروبرقی مانند سایر لوازم خانگی نیاز به نظافت دارد. تمامی قطعات این وسیله به خصوص لوله اصلی جاروبرقی را باید تمیز کرد.

تمامی ابزار کمکی و لوله اصلی را از بدنه جاروبرقی جدا کنید. سپس یک سطل آب گرم همراه با یک شوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی درست کرده و همه را داخل سطل قرار دهید و با یک برس یا دستمال آن‌ها را به خوبی بشویید و بعد از شستشو به خوبی آب کشی کنید.

بعد از شستشوی کامل تمامی ابزار را بر روی یک پارچه یا حوله قرار دهید و چند ساعتی اجازه دهید که آن‌ها خشک شوند و پس از این که مطمئن شدید وسایل کاملا خشک شده اند در سر جای خود قرار دهید و از جاروبرقی استفاده کنید.

اشتباهات رایج در استفاده جاروبرقی

در صورتی که جاروبرقی را به درستی استفاده نکنید ممکن است به این وسیله آسیب بزنید و نتیجه مطلوبی از جارو کشیدن به دست نیاورید. 

اشتباهات رایج در استفاده از جاروبرقی اشاره می‌کنیم:

استفاده از جاروبرقی هنگامی که فیلتر این وسیله تمیز نشده باشد.

استفاده از جاروبرقی هنگامی که پاکت یا مخزن آن کاملا پر باشد.

استفاده نکردن از وسایل جانبی جارو برای سطوح مختلف

تمیز نکردن جاروبرقی

جارو کشیدن بدون استراحت دادن به دستگاه

تنظیم نکردن ارتفاع کفی جاروبرقی برای سطوح مختلف

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر