نکات که قبل از خرید میز اتو باید رعایت کنید - ادرویت

نکات که قبل از خرید میز اتو باید رعایت کنید - ادرویت

نکات که قبل از خرید میز اتو باید رعایت کنید - ادرویت

یکی از مهم‌ ترین مواردی که باید درباره خرید میز اتو از قبل تصمیم بگیرید، این است که می ‌خواهید ثابت باشد یا به راحتی آن را جابه‌جا کنید؟

نکات که قبل از خرید میز اتو باید رعایت کنید

قابلیت جابه‌جایی داشته باشد یا خیر؟

یکی از مهم‌ ترین مواردی که باید درباره خرید میز اتو از قبل تصمیم بگیرید، این است که می ‌خواهید ثابت باشد یا به راحتی آن را جابه‌جا کنید؟ 

بیشتر بخوانید: بررسی اتو بخار های هوشمند

اگر میز اتوی ثابت می ‌خواهید:

خرید میز اتو

اول ببینید فضای کافی برای آن دارید یا نه. میز اتوهای ثابت در گوشه‌ ای قرار می‌ گیرند و نه می ‌توان آنها را جمع کرد و نه آن ‌قدر سبک هستند که بتوان آن ها را جابه‌جا کرد. بنابراین اگر برایش جا ندارید از خیرش بگذرید.

مدل‌ های کشودار و کابینت ‌دار از این نوع میزهای ثابت هستند.

اگر میز اتوی متحرک می‌ خواهید:

میزهای متحرک بر دو نوع نصبی و قابل ‌جابه‌جایی هستند:

مدل نصبی مخفی

در این مدل پس از خرید میز اتو، باید به کابینت ‌ساز یا کمدساز بگویید آن را برایتان در فرورفتگی دیوار، درون کمد، داخل کشو یا کابینت و حتی پشت در نصب کند. برای استفاده از آن کافی است بازش کنید و سپس دوباره آن را تا کنید و سر جایش قرار دهید.

ریلی: در این حالت میز اتو را روی یک کابینت یا محفظه با ریل نصب می‌ کنند و شما برای استفاده میز اتو را بیرون می ‌کشید و برای جمع ‌کردنش به داخل محفظه سُر می‌ دهید. این مدل میزها از وسط بالشتک تا می ‌شوند.

تاشو: در این مدل برای میز پایه ‌های تاشو قرار می‌ دهند که از آن قسمت‌ ها آن را تا می‌ کنید و در جای خودش قرار می ‌دهید.

به مدل نصبی، توکار هم می ‌گویند. با این کار، میزتان سر راه قرار نمی ‌گیرد و فضای اتاق مرتب به نظر می ‌رسد.

 قابل ‌جابه‌جایی

این مدل میز اتو را بیشتر ما دیده ‌ایم و از همان مدل ‌هایی است که می ‌توان آن را تا کرد و در کمد یا کنار دیوار تکیه داد. برخی از آن ها را حتی می‌ توان درون کمد یا پشت در آویزان کرد. البته می‌ توانید روی براکت آویزان کرده و دوباره پایین بیاورید یا اینکه نصب کنید و طبق شکل از آن استفاده کنید. این میزها هم سبک و قابل جابه‌جایی هستند، اما مشکل ‌شان این است که برای اتوکشی لباس‌ های سنگین مناسب نیستند.

بیشتر بخوانید: دلایل چسبیدن لباس به کف اتو و روش‌ های جلوگیری

میز اتوی کوچک بهتر است یا بزرگ؟

میز اتو

میزهای اتو را در اندازه‌ های مختلف می ‌سازند. معمولا هر چه طول و عرض میز بزرگ‌ تر باشد دست‌ مان برای اتوکشیدن بازتر است. بیشتر میزهای اتو طول ‌شان بیشتر از عرض‌ شان است. این میزها برای اتوکشی ‌های خانگی مثلا برای اتوی شلوار مردانه یا لباس مناسب ‌تر است، اما نمی ‌تواند برای اتوکشی پرده و ملحفه مناسب باشد. بنابراین برای کارگاه‌ ها یا خیاطی ‌ها مناسب نیستند.

اندازه استاندارد بیشتر میزهای اتو به صورت زیر هستند. با این ‌حال ممکن است هر برند اندازه‌ هایی کوچک‌ تر یا بزرگ‌ تر را تولید کند:

۱۱۰×۳۰ سانتی‌متر

۱۲۴×۳۸ سانتی‌متر

۱۲۴×۴۵ سانتی‌متر

۱۳۵×۴۵ سانتی‌متر

۱۳۵×۴۹ سانتی‌متر

به‌ طور کلی بازه عرض میز اتو ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است و بازه طول آنها در محدوده ۱۱۰ تا ۱۳۵ سانتی‌متر است.

بلندی میز اتو چقدر باشد؟

بلندی میز اتو چقدر باشد؟

به‌ طورکلی میزهای اتو را برای دو وضعیت بدنی می ‌سازند: یکی در حالت نشسته و دیگری ایستاده. هر چند معمولا بسیاری از افراد ترجیح می‌ دهند به ‌شکل ایستاده لباس ‌ها را اتو بکشند، اما برخی افراد که مشکلات پا و کمر دارند باید نشسته این کار را انجام دهند.

بلندی استاندارد

قاعده کلی برای ارتفاع اتو این است که ارتفاع میز تا کمر فرد برسد. میز اتو باید طوری باشد که اتو کشیدن برایتان راحت باشد و دست‌ تان راحت روی آن حرکت کند. اگر میز اتو زیاد بلند باشد، مجبور می ‌شوید دست‌ تان را خم کنید و در این حالت روی لباس تسلط نخواهید داشت. از سوی دیگر، اگر میز اتو زیاد کوتاه باشد مجبور می ‌شوید کمرتان را خم کنید. در حالت نشسته هم پایه میز نباید زیاد بلند باشد که دست‌ تان روی آن تسلط نداشته باشد.

میز اتوی ایستاده

در حالت استاندارد میز اتو باید نزدیک کمرتان برسد. اما اگر قرار است افراد دیگری نیز در منزل ‌تان از آن استفاده کنند، بهتر است میز اتو با ارتفاع قابل ‌تنظیم بخرید. خوشبختانه بیشتر میزهای اتو این قابلیت را دارند و معمولا ارتفاعشان از ۷۰ تا ۹۰ سانتی ‌متر قابل ‌تنظیم است. توجه داشته باشید اگر در منزل ‌تان دو نفر از یک میز اتو استفاده می ‌کنند و اختلاف قدی قابل‌ توجهی دارند، باید میز اتویی بخرید که دامنه تنظیم آن بیشتر باشد، یعنی بتوان تغییر قابل ‌توجهی در بلندی آن ایجاد کرد.

میز اتوی پایه کوتاه

برای استفاده از میز اتو در حالت نشسته، باید میز اتوی پایه کوتاه بخرید. این میز را می‌ توانید روی زمین قرار دهید و بنشینید. همچنین می‌ توانید آن را روی میز قرار دهید و خودتان روی صندلی بنشینید. به ‌طور کلی آزادی عمل در حالت نشسته کمتر است.

بیشر بخوانید: راهنمای استفاده از بخاری گازی

کدام میزهای اتو استحکام بیشتری دارند؟

کدام میزهای اتو استحکام بیشتری دارند؟

واقعیت این است که استحکام میز اتو با قیمت آن ارتباط مستقیم دارد. هر چه میز اتو گران ‌تر باشد، ساختار آن محکم ‌تر است و دوام بیشتری دارد. این ویژگی به نوع طراحی و موادی که از آن ساخته شده است برمی‌ گردد.

ازآنجا که هنگام اتوکشیدن به لباس کمی فشار وارد می‌ کنیم، میز اتو باید به اندازه کافی محکم باشد تا واژگون نشود.

نوع پایه میز باید طوری قرار بگیرد که هم به استحکام آن کمک کند و هم تعادل آن را حفظ کند. پایه‌هایی که به شکل T هستند متداول‌ترند اما ثبات آنها کمتر از میزهایی است که چهار پایه جدا دارند.

پایه‌های میز باید ترمزهای پلاستیکی داشته باشند تا از سر خوردن میز جلوگیری کنند.

سازه میز اتو بسیار اهمیت دارد. سازه ساخته ‌شده از فلزاتی مانند فولاد استحکام بیشتری نسبت به سازه ‌های پلاستیکی و چوبی دارد. آلومینیوم هم با اینکه به سبکی میز اتو کمک می‌کند، ولی استحکام بیشتری نسبت به پلاستیک دارد.

بیشتر بخوانید: علت صدای بیش از جاروبرقی

وزن میز اتو چقدر باید باشد؟

وزن میز اتو معمولا با استحکام آن رابطه مستقیم دارد. شاید جابه‌جا کردن میزهای سبک راحت ‌تر باشد، اما معمولا استحکام‌ شان کمتر است. اگر می‌ خواهید مدل سبک بخرید، پایه‌ ها و رویه آن ها را بررسی کنید که محکم باشند.

میز اتوی پایه کوتاه سبک است و به راحتی جابه‌جا می ‌شود، اما کوچک است و ثبات و استحکام کمتری دارد. میزهای ایستاده با ساختار فلزی و دارای چهار پایه سنگین ‌تر هستند، اما استحکام و ثبات بیشتری دارند.

میزهای ساخته ‌شده از آلومینیوم و پلاستیک سبک‌ تر از میزهای چوبی و استیل هستند، اما استحکام ‌شان کمتر است.

روکش و بالشتک از چه جنسی باشد بهتر است؟

روکش و بالشتک از چه جنسی باشد بهتر است؟

همه میزهای اتو بالشتک و روکش دارند. بالشتک یا پد، زیرسازی روکش را تشکیل می ‌دهد و باید به اندازه کافی محکم و ضخیم باشد. نه بالشتک و نه روکش نباید زیاد نازک باشند. خوب روی بالشتک دست بکشید، اگر سازه سخت را زیر آن حس کردید این میز اتو کیفیت پایینی دارد. چنین میز اتویی را خریداری نکنید.

ضخامت بالشتک باید بین ۴ تا ۸ میلی ‌متر باشد. بالشتک باید صاف باشد و هیچ برآمدگی یا فرورفتگی در آن نباشد. همچنین باید متخلخل باشد تا گرما و بخار را از خودش عبور دهد. بهترین بالشتک‌ ها از نمد درست می ‌شوند. البته بالشتک و روکش را جداگانه هم می ‌فروشند. می‌ توانید هر وقت فرسوده شدند عوض‌ شان کنید.

روکش میز اتو از بافت‌ های مختلفی درست می‌ شود. روکش باید خاصیت نچسب داشته باشد تا لباس به آنها نچسبد. همچنین باید قابلیت بازتاب گرما را داشته باشد تا گرما را به لباس منتقل کند. این کار اتوکشی را ساده‌ تر می ‌کند و سبب می‌ شود لباس سریع‌ تر اتو بگیرد. بهترین روکش میز اتو از جنس پنبه یا سیلیکون است.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر