راهنمای استفاده از بخاری گازی - لوازم خانگی ادرویت

راهنمای استفاده از بخاری گازی - لوازم خانگی ادرویت

راهنمای استفاده از بخاری گازی - لوازم خانگی ادرویت

بخاری گازی اولین سیستم های مدرن گرم کننده ای هستند که ما به خاطر می آوریم. آن شعله های آبی آرام و دست های یخ زده ای که روی آن ها آرام می گرفت.

راهنمای استفاده از بخاری گازی

بخاری گازی چیست و چگونه کار می کند؟

بخاری گازی اولین سیستم های مدرن گرم کننده ای هستند که ما به خاطر می آوریم. آن شعله های آبی آرام و دست های یخ زده ای که روی آن ها آرام می گرفت و البته تمیزی و پاکیزگی شان و گرمای مطبوعی که همه فضای خانه را در بر می گرفت، قطعا هیچ وقت فراموش نمی شوند. بخاری گازی وسیله ای برای گرم کردن داخل ساختمان ها و ادارات و و مراکز تجاری بوده و گاهی حتی برای گرم کردن فضاهای بیرون هم مورد استفاده قرار می گیرند.

فروش ویژه بخاری گازی ادرویت

چه نکات ایمنی در نصب بخاری گازی باید رعایت کنیم؟

راهنمای استفاده از بخاری گازی

بهترین مکان برای نصب بخاری گازی

در محلی بخاری گازی را نصب کنید که جریان هوا به خوبی برقرار باشد. بعد از تعیین محل نصب بخاری گازی، رعایت فاصله آن از دیوار و وسایل خانه بسیار مهم است. در این رابطه بخاری گازی باید در فاصله حداقل ۳۰ سانتی ‌متر از هر طرف دیوار قرار بگیرد. نکته بعدی این است که بخاری گازی را مستقیم نباید روی زمین گذاشت، حداقل ۵ سانتی‌ متر باید از زمین فاصله داشته باشد.

علاوه‌ براین از وسایل خانه همچون پرده، کمد چوبی و سایر موادی که قابل اشتعال هستند، باید حداقل ۵۰ سانتی ‌متر دور باشد.

طریقه نصب لوله بخاری گازی از پنجره و یا دیوارهای جانبی

یکی از روش‌ های بسیار نادرستی که شهروندان ما در نصب بخاری گازی استفاده می ‌کنند، نصب لوله بخاری از طریق پنجره و یا دیوارهای جانبی است. توصیه می کنیم از این شیوه استفاده نکنید. اگر مجبور به این کار شدید بهتر است دودکش پنجره حداقل یک متر ارتفاع عمودی از خروجی پنجره داشته‌ باشد. 

نکاتی مهم برای نصب بخاری گازی:

1. یک روزنه ثابت همچون دریچه در زیر درها داشته باشید.

2. لوله‌های دودکش را به صورت عمودی نصب کنید.

3. لوله‌هایی که طولی بیشتر از سه متر طول داشته و در معرض هوای سرد هستند را به طور مناسب عایق‌بندی کنید.

4. در هنگام استفاده از بخاری گازسوز دقت کنید تا لوله دودکش داغ شود.

5. هرگز دودکش را به دیوار یا پنجره به صورت افقی یا با شیب منفی نصب نکنید.

6. شیب لوله‌های دودکش باید به سمت بالا  باشد.

7. هر یک متر لوله افقی سه متر لوله عمودی نیاز دارد.

۸- لوله رابط دودکش باید کوتاه و مستقیم باشد. استفاده از زانوهای کوتاه و خم‌های تند در جریان دود اختلال ایجاد می‌کنند.

طول شیلنگ بخاری گازی

یکی از نکات دیگر که در نصب بخاری گازی باید در نظر بگیرید، استفاده از شیلنگ استاندارد با طول مناسب است. هر وسیله گازسوز در خانه باید شیلنگ قطع و وصل جدا داشته باشد.

طول شیلنگ بخاری گازی نباید نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد. استاندار طول شیلنگ بخاری در نصب بخاری گازسوز نباید کمتر از ۱۲۰ سانتی‌ متر باشد. جنس شیلنگ‌ های استاندارد لاستیکی هستند و برای محکم کردن آن باید از بست ‌های فلزی استفاده کنید.

نحوه بستن شیلنگ گاز

شیلنگ را توسط دو بست استاندارد از لوله گاز اصلی به ورودی گاز بخاری متصل کنید. به هیچ وجه از بست‌ های غیراستاندارد یا مفتول برای اتصال استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: بررسی عیب های جاروبرقی و تعمیر آن

نکات مهم قبل از نصب دودکش بخاری گازی

نکات مهم قبل از نصب دودکش بخاری گازی

رعایت نکات زیر قبل از نصب بخاری گازی، ایمنی آن را در خانه افزایش می‌ دهد:

۱- اگر چند وسیله گازسوز در خانه دارید، باید هرکدام دودکشی جدا با کلاهک استاندارد داشته باشند. کلاهک دودکش استاندارد به صورت Hاست. فرم کلاهک H مانع از ورود اشیا به داخل لوله شده و در عین حال از احتراق ناقص گاز نیز جلوگیری می ‌کند.

۲- قبل از نصب لوله دودکش بخاری از باز بودن مسیر اطمینان پیدا کنید. بهتر است یک بطری نوشابه کوچک را به یک طناب متصل کرده و آن را از دودکش پشت بام به داخل دودکش بیندازید. اگر بطری پلاستیکی را در محل نصب بخاری در اتاق دیدید، یعنی مسیر باز است.

۳- مکش دودکش را نیز بررسی کنید. یک کبریت آتش زده را در مقابل لوله قرار بدهید. اگر شعله آتش به سمت بالا کشیده شد، یعنی دودکش درست کار می‌ کند اما اگر شعله هیچ تغییری نکرد و یا به سمت محیط برگشت، در سیستم عملکرد دودکش مشکلی وجود دارد.

۴- به هیچ وجه در نصب بخاری گازی از لوله ‌های دودکش پلاستیکی یا آکاردئونی آلومینیومی استفاده نکنید. لوله‌ های دودکش باید در برابر حرارت مقاوم و بدون درز و منفذ باشند. جنس لوله ‌های دودکش باید از ورقه‌ های گالوانیزه (ضد زنگ) و یا سیمانی باشد.

۵- سطح دودکش توکار در پشت بام باید حداقل ۱ متر از کف بالاتر قرار بگیرد، از دیواره‌ های اطراف پشت بام نیز یک متر فاصله داشته‌ باشد. کلاهک دودکش هم حتما باید استاندارد و به صورت H باشد.

۶- پس استفاده از لوله‌ های فلزی و یا سیمانی از پیش ساخته شده به دلیل داشتن لبه ‌های صاف مجاز نیست.

۷- فاصله بخاری دیواری از اطراف باید حدود ۱۰۰ سانتی ‌متر باشد.

۸- فاصله دودکش تا دهانه بخاری نباید زیاد باشد. 

نکات مهم در حین نصب دودکش بخاری گازی

مطمئن شوید که لوله بخاری را به صورت محکم و بدون هیچ درزی به بخاری نصب کرده‌اید.

همواره راهی برای تهویه هوا بگذارید. دریچه کولرها را نبندید و یا یک پنجره کوچک را همواره باز بگذارید تا تهویه هوا به راحتی صورت گیرد.

پس از نصب لوله بخاری و روشن کردن بخاری باید شعله آن به رنگ آبی باشد و لوله بخاری نیز گرم شده باشد. اگر لوله بخاری گرم نشده یعنی دودکش درست کار نمی‌کند و گازهای سمی حاصل از سوختن گاز در بخاری به صورت کامل خارج نمی‌شوند. برای حل این مشکل باید دوباره مسیر دودکش را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیر و عیب یابی پنکه

رفع مشکل سرد شدن لوله بخاری

رفع مشکل سرد شدن لوله بخاری

۱- نصب دودکش بخاری به صورت نادرست و غیراستاندارد

کردیم دودکش باید به صورت صحیح و استاندارد طراحی و نصب شود.

۲- نبود اکسیژن کافی در محیط

زمانیکه اکسیژن در محیط به اندازه کافی وجود ندارد، هوا از دودکش برگشت خواهد داشت. چون هوا برای سوختن گاز به اندازه کافی در محیط وجو ندارد، هوا از دودکش به سمت داخل بر می‌گردد و دودکش سرد می‌شود.

۳-جریان هوای تند

جریان تند هوا نیز موجب سردی دودکش می‌شود. باد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم وارد دودکش شده و دود و مواد احتراق گرفته دوباره به سمت داخل محیط برمی‌گردد. همان‌طور که قبلا هم اشاره شد، استفاده از دودکش‌ های استاندارد H از بروز این مشکل جلوگیری می ‌کند.

۴- سردی بیش از حد لوله بخاری

این مشکل نیز به لوله دودکش بر می ‌گردد. زمانیکه دودکش به صورت غیر اصولی نصب شده‌ باشد، این مشکل رخ می‌ دهد. دیواره دودکش در اثر سرمای بیش از حد، گازهای داغ و … را از دودکش خارج نمی ‌کند و حتی مقدای از آن ها به داخل برمی ‌گردد. در این شرایط بهتر است که دودکش‌ ها را با استفاده از عایق‌ های مناسب بپوشانیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای استفاده از اتو بخار

از کجا متوجه شویم گاز بخاری نشتی دارد؟

در صورتیکه بوی گاز را در خانه احساس کردید، می ‌توان با روش ‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، متوجه نشتی گاز شوید:

استفاده از کف صابون

در صورتیکه پس از نصب بخاری گازی احساس کردید که بوی گاز می‌آید، کافی است کمی کف صابون در محل بستن بخاری، نزدیک لوله‌ها، محل بستن روشنایی و … بزنید. در صورتیکه تولید حباب کرد به این معناست که گاز نشتی دارد.

استفاده از نشت ‌یاب الکترونیکی

اگر در یک ساختمان بزرگ زندگی می ‌کنید که تعداد لوله های گاز زیاد است، نشت یاب الکترونیکی یک وسیله بسیار پرکاربردی برای حل این مشکل است.

کنترل مسیرهای گاز

هر چند ماه یکبار، قبل از اینکه بوی نشتی گاز را احساس کنید، بهتر است خطوط لوله ‌های گاز بررسی و کنترل شوند تا نشتی گازی رخ ندهد.

نشتی گاز را چگونه برطرف کنیم؟

نشتی گاز را چگونه برطرف کنیم؟

۱- پس از اینکه نشتی گاز را پیدا کردیم، در ابتدا فلکه اصلی ورودی ساختمان را باید ببندیم.

۲- اگر نشتی لوله در قسمت لوله‌ها اتفاق افتاده و یا دچار ساییدگی شده، باید سریع آن را تعویض کنید.

۳- لوله‌های گاز را مجددا عایق‌بندی کنید.

۴- درها و پنجره‌ها را باز کنید و با کمک یک حوله خیس، هوا را به سمت بیرون هدایت کنید تا گازهای سمی خارج شوند.

۵- اگر نشتی در قسمت شیلنگ گازی و … وجود دارد باید اتصالات گاز را مجددا بررسی کنید و در صورت لزوم شیلنگ را تعویض کنید و بست‌ها را با دقت بیشتر ببندید.

رعایت نکات گفته شده در نصب بخاری گازی به شما کمک می‌کند تا محیطی امن در خانه بسازید. 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر