راهنمای استفاده از اتو بخار - ادرویت

راهنمای استفاده از اتو بخار - ادرویت

راهنمای استفاده از اتو بخار - ادرویت

استفاده صحیح از اتو بخار می ‌تواند طول عمر دستگاه را افزایش داده و کاربرد آن را برای شما راحت کند.

راهنمای استفاده از اتو بخار

استفاده صحیح از اتو بخار می ‌تواند طول عمر دستگاه را افزایش داده و کاربرد آن را برای شما راحت کند. قبل از هر چیز توجه داشته باشید که در هنگام اتو کشیدن به فرم بدن خود دقت کنید و در حالتی قرار بگیرید که کمترین فشار به بدن، مخصوصا زانو، گردن و کمر وارد شود.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیر اتو

برای اتوکشی به چه وسایلی نیاز هست؟

راهنمای استفاده از اتو بخار

قبل از این که اتو بخار را روشن و کار اتوکشی را شروع کنید لطفا وسایلی که مورد نیازتان هست را در دسترس قرار دهید:

میز اتو یا یک سطح پارچه‌ ای تخت و سفت

اسپری آب

یک تکه پارچه نخی برای اتوکشی لباس‌ هایی که مشکی هستند و احتمال برق افتادن دارند.

آب کافی برای پر کردن مخزن اتو بخار

دکمه ی Self Clean در اتو بخار چیست؟

دکمه سلف کلین( self clean) به منظور تخلیه ی باقی مانده رسوبات از محفظه تولید بخار و منافظ خروجی بخار استفاده می شود. این ویژگی از انباشته شدن رسوبات در اتو بخار جلوگیری می کند.

نکاتی که باید قبل از اتوکشی رعایت کنید

نکاتی که باید قبل از اتوکشی رعایت کنید

توجه کنید که باید مراحل راه‌ اند ازی اتو بخار را به ترتیب و با دقت انجام دهید تا هم اتوکشی درست و دقیقی داشته باشید و هم این که در استفاده از اتو به درستی عمل کنید و در افزایش طول عمر این دستگاه کوشا باشید.

وقتی لباس ‌ها را از داخل ماشین لباسشویی بیرون می‌ آورید تعدادی از لباس‌ ها به اتوکشی نیاز دارند و این لباس ‌ها بعد از خشک شدن بیشتر از قبل چروک می ‌شوند. در این موارد اتوی خشک به کار نخواهد آمد و هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. در حالی که اتوی بخار می ‌تواند لباس را به خوبی اتو کند. هر چه پارچه لباس بیشتر چروک باشد اتو بخار راحت‌ تر لباس را صاف می ‌کند.

راهنمای استفاده اتو بخار به این ترتیب است:

قبل از استفاده مخزن آب اتو بخار را به میزان کافی پر کنید. دقت کنید مخزن بیش از میزان مشخص شده پر نشده باشد و زمانی که اتو خاموش است و صفحه فلزی آن کاملا سرد می ‌باشد این کار را انجام دهید.

در صورتی که مخزن آب اتوی شما از بدنه اصلی اتو جدا می ‌باشد، مخزن را طبق دستور العمل موجود در کاتالوگش پر کنید و به میزان آب مورد نیاز دستگاه دقت داشته باشید.

سیم اتو را به برق بزنید و تا زمانی که صفحه اتو کاملا گرم می ‌شود منتظر بمانید. معمولا این زمان با یک چراغ بر روی اتو بخار نشان داده می ‌شود. روشن شدن آن یعنی این که اتو بخار آماده استفاده شده است.

طبق پارچه لباس، دمای مناسب برای اتوکشی را انتخاب کنید. اگر دقیقا نمی ‌دانید چه دمایی را باید انتخاب کنید به راهنمای دکمه ‌های اتو بخار و یا برچسب لباس مراجعه کنید.

اگر پارچه شما رنگ تیره دارد برای محافظت از رنگ آن و پیشگیری از برق افتادن پارچه حتما از کاورهای محافظ اتو استفاده کنید تا بعد از اتوکشی شاهد آسیب رسیدن به پارچه نباشید.

اتو را به طور مستقیم بر روی زیپ، دکمه و سایر وسایل تزیینی که جنسی غیر از پارچه دارند قرار ندهید. این کار به صفحه اتو آسیب می ‌رساند.

زمانی که از اتو استفاده نمی‌ کنید آن را به صورت عمودی قرار دهید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اتو بخار به همراه نکات کلیدی

دسته بندی پارچه‌ ها برای اتوکشی

دسته بندی پارچه‌ ها برای اتوکشی

لباس‌ هایی که قرار است اتو شوند را دسته بندی کنید. همه لباس‌ ها از یک جنس نیستند و نیاز است که با دمای مختلف اتوکشی شوند. می ‌توانید لباس ‌ها را به این ترتیب دسته بندی کنید:

پارچه‌ های ابریشمی و پنبه ‌ای و یا کلا پارچه ‌ها و لباس ‌هایی که بسیار لطیف و نازک هستند.

پارچه ‌های استات، ریون و پشمی همگی با یک دما اتو می ‌شوند. بهتر است که روی این پارچه‌ ها یک لایه محافظ از جنس پارچه نخی‌ انداخته و بعد اتو کشیدن را روی این پارچه انجام دهید.

پارچه‌ های پلی استر باید در دمای متوسط اتوکشی شوند و بهتر است قبل از اتوکشی، با اسپری آب جداگانه و یا اسپری آب اتو بخار کمی مرطوب شوند.

عملکرد بخار آب گرم در اتو بخار

اتو بخار به کمک بخار آب بسیار گرم اتوکشی را برای شما راحت‌ تر و با کیفیت ‌تر می ‌کند. با روشن کردن اتو و ریختن آب کافی داخل مخزن، اتو شروع به گرم کردن آب می ‌کند. اما این که دقیقا بدانید چه زمانی از بخار لحظه ای استفاده کنید بسیار مهم است و می‌ تواند کیفیت اتوکشی را بالا ببرد.

اتو بخار به صورت اتوماتیک می ‌تواند بخار را به پارچه لباس برساند ولی در تمامی اتوهای بخار دکمه‌ ای با عبارت steam وجود دارد که می ‌تواند بخار را به صورت لحظه‌ ای تولید کند. این دکمه سبب می‌ شود بخار بیشتری از منافذ اتو خارج شده و به تار و پود پارچه نفوذ پیدا کند.

بخاری که به صورت لحظه‌ ای تولید می ‌شود در قسمت ‌هایی از لباس که دچار چروک خوردگی بیشتری هستند بسیار کمک کننده است و می ‌تواند به راحتی این بخش ‌ها را صاف کند. بی شک بدون استفاده از بخار لحظه‌ ای نخواهید توانست قسمت‌ های پر چین و چروک و یا ضخیم لباس را اتو کنید.

چگونه مخزن آب را پر کنیم؟

برای این که بخار بهتری از اتو بخار به دست آورید می ‌بایست قبل از هر بار استفاده مخزن آب را کنترل کنید و میزان آب کافی در آن بریزید. البته ممکن است که گاهی نیاز داشته باشید که از حالت بدون بخار اتو استفاده کنید که در آن صورت می‌ بایست درجه بخار را روی عدد صفر یا off قرار دهید تا اتو به حالت خشک درآید.

با ظرف مدرج اتو آب مورد نیاز را به داخل اتو بخار بریزید.

بهتر است که از آب جوشیده شده خنک، آب مقطر و یا از این قبیل استفاده شود. البته می‌ توانید آب لوله کشی معمولی را برای پر کردن مخزن آب اتو بخار استفاده کنید.

هنگام پر کردن مخزن آب اتو می ‌بایست آن را در حالت ۴۵ درجه شیب دار نگه دارید تا آب راحت‌ تر وارد مخزن شود.

هیچ گونه مایعات دیگر غیر از آب داخل مخزن آب اتو بخار نریزید.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات ساندویچ ساز

طریقه ی تبدیل اتوی بخار به اتوی خشک

طریقه ی تبدیل اتوی بخار به اتوی خشک

ممکن است هنگامی که لباس ‌ها را برای اتوکشی دسته بندی می ‌کنید به پارچه‌ ای بر بخورید که نیاز باشد با کمک اتوی خشک، اتوکشی شود. این کار را می ‌توانید با کمک اتو بخار هم انجام دهید. کافیست گزینه بخار اتو را خاموش کرده تا اتوی شما مانند یک اتوی خشک کار کند.

قبل از استفاده از اتو خشک حتما مطمئن شوید که لباس شما بدون بخار هم راحت اتو می‌ شود و قسمت ‌های چروک به خوبی صاف می ‌شوند.

صفحه فلزی را مطابق با جنس پارچه گرم کنید. معمولا در اتوکشی با اتوی خشک صفحه باید در گرم ‌ترین حالت خود باشد.

در اتوکشی با اتوی خشک احتمال سوختگی پارچه بسیار زیاد است. فراموش نکنید هنگامی که بخار آب را استفاده نمی ‌کنید می ‌بایست بیشتر حواستان به اتوکشی باشد تا لباس نسوزد.

برای لباس‌ هایی که از پارچه ‌هایی با الیاف مصنوعی تشکیل شده‌ اند بهتر است که از اتوی خشک استفاده شود. پارچه‌ هایی مانند ابریشم مصنوعی، نایلونی و یا از این قبیل حتما می‌ بایست با اتوی خشک، اتوکشی شوند.

نکات ایمنی در استفاده از اتو بخار

نکات ایمنی در استفاده از اتو بخار

هیچ وقت اتو بخار روشن را به صورت خوابیده رها نکنید. در هنگام اتو کشی، اتو را در حالت ایستاده و در جایی که تعادل دارد قرار دهید.

بعد از اتمام کار اتو کشی و قبل از جمع کردن اتو، آن را در جایی مناسب و به دور از دسترس کودکان برای ده دقیقه کنار بگذارید تا خنک شود.

اگر در هنگام استفاده از اتو بخار، دچار سوختگی با بخار اتو شدید بهتر است محل سوختگی را برای چند دقیقه در زیر شیر آب سرد بگیرید.

اتو بخار را بدون حرکت و بیش از چند ثانیه روی لباس قرار ندهید.

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر