تعمیر و عیب یابی پنکه - کمپانی ادرویت

تعمیر و عیب یابی پنکه - کمپانی ادرویت

پنکه های رومیزی قابلیت چرخش بسیار بالایی دارند و می توانند تمام محیط اتاق را خنک کند. همین قابلیت باعث شده تا گاهی کارایی این پنکه ها از پنکه سقفی بیشتر باشد.

تعمیر و عیب یابی پنکه

پنکه های رومیزی قابلیت چرخش بسیار بالایی دارند و می توانند تمام محیط اتاق را خنک کند. همین قابلیت باعث شده تا گاهی کارایی این پنکه ها از پنکه سقفی بیشتر باشد. به خصوص اینکه می توان باد پنکه را به صورت ثابت روی یک محل نیز تنظیم کرد. در مواقعی که پنکه سقفی جوابگو نباشد، باد مستقیم پنکه های رومیزی بهتر است. خراب شدن پنکه در گرما یک مشکل جدی است. تعمیرکار پنکه تنها کسی است که می تواند ایراد فنی پنکه را برطرف کند. اما برای تعمیر پنکه رومیزی ابتدا می بایست عیب و ایراد آن مشخص شود. 

تعمیر و عیب یابی پنکه

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین مارک پنکه

ابزارهای مورد نیاز برای تعمیر پنکه

 

برای تعمیر کردن پنکه به وسایل زیر نیاز داریم:

پیچ گوشتی یک سر دوسو

پیچ گوشتی یک سر چهارسو

سیم چین

قیچی

هویه برای لحیم کاری

مفتول

سیم

فیوز حرارتی

خازن

با زدن دکمه پنکه روشن نمی شود

با زدن دکمه پنکه روشن نمی شود

این مشکل چند دلیل دارد:

دوشاخه

هر گونه ایرادی می تواند علت اصلی روشن نشدن پنکه باشد. دو شاخه های غیر پرسی قابلیت باز شدن و بررسی اتصالات داخلی را دارند ولی دو شاخه های پرسی، حتما باید تعویض شوند.

سیم رابط

وقتی سیم رابط قطع شود، اتصال برقرار نشده و مسلما پنکه هم روشن نمی شود. معمولا در هنگام روشن کردن پنکه یا کشیدن سیم های رابط این اتفاق رخ می دهد. برای بررسی قطعی در این مدار از اهم متر استفاده می شود.

اتصالات سیم بندی پنکه

وقتی یکی از سیم های زیر پنکه قطع شود، دستگاه روشن نمی شود. برای بررسی لازم است تا زیر پایه را باز کنید. اگر سیمی از محل اتصال جدا شده، آن را وصل کنید.

صفحه کلید پنکه

برای عیب یابی و تعمیر پنکه رومیزی باید صفحه کلید را بررسی کنید. گاهی اقات با فشار دادن دکمه، اتصال برقرار نشده و پنکه روشن نمی شود. شاید صفحه کلیدی دچار عیب مکانیکی یا الکتریکی شده باشد. برای این موضوع بررسی کنید که آیا نیاز به تعویض صفحه کلید هست یا خیر.

فیوز قطع می شود

گاهی با فشار هر یک از کلیدهای پنکه، اتصالی ایجاد می شود و فیوز برق خانه قطع می شود. قطعی فیوز نشان دهنده یک مشکل است. بررسی اینکه چه چیزی موجب این اتصالی می شود، کاملا تخصصی است. در واقع یک فرد بی تجربه نمی تواند با آزمون و خطا محل اتصالی را پیدا کند. لازم است تا پنکه کامل باز شود. 

بیشتر بخوانید: بررسی عیب های جاروبرقی

تعمیر پنکه رومیزی وقتی موتور سوخته است

با زدن دکمه پنکه روشن نمی شود

وقتی موتور دستگاه سوخته باشد، با زدن دکمه های کلید فیوز برق منزل قطع می شود. هم با استفاده از اهم متر و هم از روی ظاهر سیم ها می توان به سوختن موتور پنکه پی برد. البته قبل از سوختن موتور حتما ایراداتی در پنکه به وجود می آید و از قبل سوختن موتور پنکه قابل پیش بینی است.

پروانه دمنده سرعت کمی دارد

وقتی کلید پنکه زده می شود، دستگاه شروع به کار می کند. با توجه به تنظیمات دستگاه و سرعت انتخابی، پروانه دمنده با سرعت مناسب چرخش می کند. این پروسه در همه انواع پنکه سقفی و پنکه رومیزی به همین شکل است. اما اگر با انتخاب دور مناسب، پروانه دمنده به اندازه کافی سرعت ندارد علت یکی از این دو مورد است:

ضعیف بودن برق منطقه

پایین بودن ولتاژ برق در ساعات اوج مصرف و ساعات اولیه شب، علت اصلی این ایراد است. وقتی در طول روز چرخش پروانه با سرعت مناسب انجام می شود ولی در برخی از ساعات با مشکل روبرو هستید احتمال زیاد مشکل از نوسان ولتاژ برق منطقه است. این اتفاق در نهای منجر به کاهش عمر همه وسایل برقی منزل می شود.

نیم سوز شدن موتور پنکه

وقتی سرعت پروانه دمنده به طرز محسوسی کم می شود مشکل از استاتور است. در این مرحله موتور به طور کامل نسوخته و قابل تعمیر است. برای تعمیر پنکه رومیزی لازم است تا استاتور معیوب کامل تعویض شود. سهل انگاری در این مورد منجر به سوختن کامل موتور خواهد شد. 

لرزش دستگاه در دور تند زیاد است

گاهی با روشن کردن پنکه رومیزی و به خصوص در سرعت بالا، شاهد لرزش شدید و حرکت پایه و گردنی پنکه هستید. در حالت عادی نباید هیچکدام از انواع پنکه دارای لرزش و حرکت باشند. علت این موضوع قطعا یکی از این موارد است:

شکستگی در پره های پروانه

لرزش پنکه نشان می دهد که تعادل دستگاه به هم خورده است. حتی شکستگی جزئی در یکی از پره ها نیز می تواند تعادل پنکه رومیزی را به هم بزند. با تعویض پره پنکه مشکل به طور کامل حل می شود. عدم رسیدگی به این وضعیت منجر به خرابی بوش ها خواهد شد.

فرسوده شدن بوش ها

کارکرد مداوم از لوازم برقی موجب فرسودگی می شود. خرابی بوش ها نیز یکی از این موارد است. برای بررسی فرسودگی بوش لازم است تا پروانه از محور اصلی جدا شود. باز کردن پره ها و قسمت های داخلی دستگاه نیاز به تجربه و تخصص دارد. هر گونه اشتباه می تواند هزینه تعمیر پنکه رومیزی را افزایش دهد.

تعمیر پنکه رومیزی

پنکه رومیزی یک دستگاه ظریف است. در ساخت این وسیله از وزنه برای حفظ تعادل در دور بالای چرخش، استفاده شده است. اگر به تازگی پنکه را تعمیر کرده اید و با مشکل لرزش در سرعت بالای پنکه واجه هستید، علت عدم دقت تعمیرکار است. چنانچه وزنه از پنکه جدا شود و یا به درستی در محل مربوطه مستقر نباشد، دستگاه دچار این مشکل می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اتو بخار به همراه نکات کلیدی

تعمیر پنکه سقفی 

تعمیر پنکه سقفی

پنکه سقفی از نوع پنکه های قدیمی است که در گذشته در هر خانه ای دیده می شد. البته هنوز هم از انواع پنکه سقفی در بسیاری از خانه ها استفاده می شود و از کار افتادن آن در روزهای گرم و طاقت فرسای تابستان، می تواند مشکلی بزرگ برای آن روز گرم باشد و به تعمیر فوری نیاز باشد.

 

راهنمای عیب یابی پنکه سقفی 

تعمیر پنکه سقفی هم مثل تعمیرات پنکه ایستاده، تعمیر پنکه پایه دار، تعمیر پنکه زمینی (رومیزی)، تعمیر پنکه پایه بلند و تعمیرات لوازم خانگی برقی دیگر به علم فنی و تجربه عملی نیاز دارد. قبل از شروع تعمیرات پنکه بهتر است بدانید مشکل و دلیل خرابی یا از کار افتادن آن چیست. عیب یابی خرابی پنکه موضوع مهمی است که می تواند کار تعمیرات را ساده تر کرده، سریع تر پیش ببرد.

 

مشکلات رایج از کار افتادن پنکه سقفی 

روشن نشدن پنکه

پریدن فیوز با روشن شدن پنکه

خراب بودن کلیدهای پنکه

زیاد شدن صدای پنکه سقفی

روشن شدن اما حرکت نکردن پنکه سقفی

داغ شدن موتور پنکه سقفی

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر