آموزش تعمیر بخاری برقی و هیتر برقی - فروشگاه ادرویت

آموزش تعمیر بخاری برقی و هیتر برقی - فروشگاه ادرویت

عیب یابی و تعمیر انواع بخاری برقی - در تمامی وسایل برقی به هنگام مواجه شدن با این عیب می بایست عیب یابی را از ابتدایی ترین نقطه که در واقع منبع تامین انرژی الکتریکی دستگاه است آغاز نمایید.

آموزش عیب یابی و تعمیر انواع بخاری برقی و هیتر برقی

معرفی اجزای بخاری برقی

بدنه

عایق چینی نر و ماده

ترمینال چینی

سیم های رابط

شبکه محافظ

هیتر (المنت یا گرم کننده)

پایه فلزی نگهدارنده المنت

عایق نسوز (وارنیش)

کلید

صفحه منعکس کننده حرارت

محصول جدید: بخاری برقی ساده ادرویت مدل AD-5000 

چه زمانی باید بخاری برقی (هیتر برقی) را تعمیر کنیم؟

چه زمانی باید بخاری برقی و هیتر برقی را تعمیر کنیم؟

مواردی که نشان از خرابی دستگاه شما دارد و نیازمند تعمیر هیتر برقی فن دار یا بخاری المنتی تابشی توسط یک تعمیرکار بخاری برقی هست، عبارتند از:

جرقه زدن بخاری برقی

روشن نشدن بخاری برقی

کم شدن گرمای بخاری برقی

گرم نبودن باد بخاری برقی فن دار

روشن نشدن فن بخاری‌های فن دار

خاموش شدن بخاری چند لحظه بعد از روشن شدن

نکات مهم در استفاده از بخاری برقی

نکات مهم در استفاده از بخاری برقی

۱- بخاری به مدت طولانی روشن نگذارید.

۲- از شستن بدنه دستگاه با پارچه کاملا خیس و مرطوب و یا قرار دادن دستگاه در داخل آب شديداً پرهیز کنید.

 ۳- به محض دیدن اتصال بدنه، دستگاه را از برق خارج نموده و عیب را جستجو و رفع نمایید. از ادامه کار دستگاه در شرایطی که اتصال بدنه دارد، خودداری کنید.

۴- در صورت زخمی بودن کابل دستگاه، آن را تعویض کنید.

۵- هرگز دوشاخه بخاری برقی را به سه راهه برق و یا محل انشعاب مشابهی متصل نسازید زیرا از مسیری که بخاری برقی تغذیه می شود، نمی توان جهت برق رسانی به وسایل دیگر استفاده نمود.

۶- قبل از اتصال دوشاخه بخاری برقی به پریز، مطمئن شوید سیم استفاده شده در آن مسیر، برای عبور حداقل A 15مناسب باشد.

۷- در صورت مشاهده خروج دود از پشت بخاری و یا بلند شدن بوی سوختن لاستیک، دستگاه را از برق خارج نموده و به بررسی صحت سیم بندی و وارنیش ها بپردازید.

۸- در مدار بخاری برقی، بهتر است هر المنت از یک کلید مستقل تغذیه شود و ارتباط دو یا چند المنت به یک کلید به هیچ وجه اصولی نیست و اگر مدار بخاری برقی شما از قبل به این صورت بوده می توانید به سادگی، با تعویض کلید و انتخاب کلیدهای لامپدار، مدار جدید و مطمئن تری ایجاد نمایید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین بخاری برقی

عیب یابی بخاری برقی

عیب یابی بخاری برقی

بخاری برقی روشن نمی شود.

در تمامی وسایل برقی به هنگام مواجه شدن با این عیب می بایست عیب یابی را از ابتدایی ترین نقطه که در واقع منبع تامین انرژی الکتریکی دستگاه است آغاز نمایید.

علت: پریز برق ندارد.

راه حل: اکثر مردم و حتی بعضی از تعمیر کاران جهت مشاهده برق پریز از فازمتر استفاده می کنند درحالی که ممکن است مشکل پریز در نول آن باشد. از این رو پیشنهاد می شود جهت بررسی ولتاژ پریز حتما از ولتمتر و یا قسمت ولتاژ آومتر استفاده نمایید. اگر مشکل از پریز است سریع به رفع آن بپردازید تا بخاری برقی شروع به کار نماید.

علت: مشکل از دو شاخه و یا سیم رابط است.

راه حل: دو شاخه و سیم رابط در اکثر بخاری های برقی با یکدیگر همراه هستند به عبارت دیگر دوشاخه از نوع پرسی است. برای آن که دو شاخه و سیم رابط را به ساده ترین شکل ممکن تست نمایید بهتر است ورودی برق دستگاه را از ترمینال جدا و سپس دو سیم را به یکدیگر وصل کنید.

بعد از آن آومتر را روی رنج R * 1 قرار داده و رابط های آن را به دوشاخه متصل نمایید. در صورت سالم بودن دو شاخه و سیم رابط، از آن جا که یک مدار بسته به وجود آمده، باید عقربه منحرف شده و تقریباً عدد صفر را نشان دهد. اگر عقربه منحرف نشده و بر روی بی نهایت بایستد، مسیر باز است.

به عبارت دیگر دو شاخه و یا سیم رابط معیوب است. حتما باید سیم و دوشاخه پرسی جدید تهیه و جایگزین نمایید. در صورت دسترسی به دو شاخه آمپر بالا می توانید دوشاخه پرسی را جدا نموده و خود کابل را بدون دوشاخه تست کنید.

اگر کابل سالم است، دوشاخه جدید را به آن ببندید تا مشکل بخاری برقی برطرف گردد.

علت: فاز یا نول از ترمینال جدا شده و یا در قسمتی از مدار قطع شده اند.

رفع عیب: ابتدا شبکه محافظ را از بخاری جدا کنید و سپس صفحه منعکس کننده حرارت را به همراه المنت، به آرامی از بدنه خارج نمایید.

در صورت جدا شدن و یا قطع شدن سیمی از محل خود، آن را دوباره به محل خود بازگردانید تا بخاری روشن شود و همانند گذشته به تولید گرما بپردازد.

علت: کلید خراب است.

رفع عیب: این عیب به سادگی قابل تشخیص است زیرا ممکن است آسیب دیدگی کلید بسیار زیاد باشد که در این حالت، وضعیت خود کلید نشانگر این عیب خواهد بود. در غیر این صورت باید از آومتر (R * 1) استفاده کرد. رابط های آومتر را به پایه های کلید متصل نموده و با قطع و وصل کلید، عملکرد عقربه را بررسی نمایید.

در حالت قطع کلید عقربه بر روی بی نهایت و با وصل کلید عقربه باید بر روی صفر بایستد در غیر این صورت کلید خراب است و باید آن را تعویض نمایید.

المنت ها روشن می شوند اما لامپ های کلید خاموش است.

علت: نول لامپ ها قطع شده

رفع عیب: در این مورد نمی توان گفت هر سه لامپ در یک زمان سوخته اند. بروز چنین حالتی تقریباً محال است مگر آن که کلید شدیداً آسیب دیده باشد. نحوه بیان عیب، از خرابی کلیدها سخن نمی گوید زیرا در عیب روشن و خاموش شدن المنت ها مشخصاً بیان شده، بنابراین تنها علت ممکن همان قطع نول کلید است که باید سریع این مشکل را برطرف سازید.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیر اتو

از بخاری بوی سوخت لاستیک به مشام می رسد.

علت: وارنیش ها تازه تعویض شده اند.

رفع عیب: اگر بخاری جدیداً سیم بندی شده و وارنیش ها تازه هستند، نگران مسئله خاصی نباشید.

وارنیش های جدید، برای مدت کوتاهی، در برابر حرارت این وضعیت را خواهند داشت و بعد از آن دیگر در این حالت قرار نمی گیرند و از خود پایداری بیشتری نشان می دهند.

یک تعمیر کار مجرب، بعد از سیم بندی وسایلی همچون سماور و بخاری برقی، آن را سریع تحویل مصرف کننده نمی دهد و قبل از این عمل، از دستگاه برای مدت حداقل یک ساعت استفاده می کند تا وارنیش ها و سایر اجزا مانند مقوای نسوز از ناپایداری اولیه خارج شده و به اصطلاح تعمیر کاران آب بندی شوند.

علت: عایق هادی ها در حال سوختن است.

رفع عیب: اگر دستگاه مدت زیادی سرویس نشده، مطمئن باشید که وارنیش ها، بر اثر حرارت به تدریج از بین رفته اند و عایق هادی ها که دیگر محافظی ندارند، در حال سوختن هستند.

جهت رفع عیب باید ابتدا هادی ها را تعویض کنید و سپس قبل از سیم بندی مدار آن ها را از درون عایق های مناسب عبور دهید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید جارو برقی سطلی

بخاری اتصال بدنه دارد

بخاری اتصال بدنه دارد

علت: سیم ها به بدنه چسبیده اند.

راه حل: بدون شک، مدتی قبل از بروز این عیب، بوی سوخت شدیدی از دستگاه به مشام می رسد. در آن مقطع وارنیش و عایق ها در حال سوختن بوده اند و در حالت فعلی، اتصال بدنه از تماس هادی های لخت شده با بدنه به وجود آمده، لازم است سیم بندی و وارنیش های دستگاه تعویض شود تا عيب فوق برطرف گردد.

علت: مشکل از عایق های چینی نر و ماده است.

رفع عیب: پیچ هایی که جهت اتصال المنت ها به صفحه منعکس کننده حرارت به کار رفته اند، از بدنه صفحه عایق شده اند.

اگر در اثر حرارت بیش از حد و ضربات سخت، پایه های چینی خرد شده و بشکنند، پیچ ها با بدنه فلزی صفحه تماس یافته و اتصال بدنه، حتی در مواردی اتصال کوتاه رخ می دهد. اگر مشکل اتصال بدنه از علت ۱ نیست، باید قبل از هر عمل دیگری، توسط لامپ سری همه ی پایه ها از بدنه تست اتصال بدنه شوند.

این تست زمانی راحت انجام خواهد شد که ابتدا، هادی ها را از المنت ها باز کنید و سپس به تست پایه ها و صفحه بپردازید. هر پایه ای که لامپ بر روی آن روشن شد، دارای اتصال بدنه است که با پایه نر و یا پایه مادگی و یا هر دو پایه چینی، نیاز به تعویض دارند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر