راهنمای خرید قهوه ساز و معرفی اجزای آن - شرکت ادرویت

راهنمای خرید قهوه ساز و معرفی اجزای آن - شرکت ادرویت

قهوه یکی از نوشیدنی‌ های با ارزش غذایی بسیار بالاست که عاشقان بسیار زیادی در دنیا به خصوص ایران دارد. در کشور ما ایران نیز روز به روز نوشیدن قهوه طرفداران زیادی را به خود جذب می ‌کند.

راهنمای خرید قهوه ساز خوب

قهوه یکی از نوشیدنی‌ های با ارزش غذایی بسیار بالاست که عاشقان بسیار زیادی در دنیا به خصوص ایران دارد. در کشور ما ایران نیز روز به روز نوشیدن قهوه طرفداران زیادی را به خود جذب می ‌کند. 

راهنمای خرید قهوه ساز خوب

روش های آماده سازی قهوه:

قهوه به همراه شیر و شکر

کافی میکس، متشکل از قهوه آماده به همراه شیر خشک و شکر

کافه لاته، یکی از نوشیدنی‌های پایه قهوه به همراه شیر

کاپوچینو، اسپرسو به همراه شیر و کاکائو

ماکیاتو، اسپرسو به همراه شیر و گاهی شکر

از بین قهوه سازهای موکاپات، برند بیالتی سال‌هاست که به واسطه فراوانی طرح و ایده های نو که در طراحی آن دارد، بازار کلی اسپرسو سازهای روگازی را در دست گرفته است. می ‌توان گفت هیچ برندی توانایی رقابت با این تولید کننده ایتالیایی را ندارد. نتیجه کیفیت عالی ساخت، قهوه خروجی خوش عطر و طعمی است که به هیچ عنوان با قهوه خروجی موکاپات های دیگر مخصوصا برندهای چینی قابل مقایسه نیست.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سشوار و معرفی انواع آن ها

نکات و فاکتور مهم قبل از خرید دستگاه قهوه ساز برقی

بخش آسیاب کننده: یکی از مهمترین فاکتورهای خرید دستگاه قهوه ساز برقی خوب توجه به داشتن آسیاب قهوه است. اگر دستگاه قهوه‌ ساز شما توانایی آسیاب کردن دانه‌ های قهوه را دارد، می ‌توانید به راحتی قهوه ها را درون آن بریزید و با زدن یک دکمه از نوشیندی خود لذت ببرید.

ظاهر دستگاه: یکی از مواردی که در هر آشپزخانه‌ ای پیدا می ‌شود دستگاه قهوه ساز است که امروزه توسط برندهای متفاوتی در هر رنگ و اندازه طراحی و ساخته شده است و فقط شما باید یکی از انواع مدل قهوه سازهای برقی موجود در بازار را انتخاب کنید.

مخزن قهوه: این مخزن برای ریختن قهوه در آن طراحی شده است و معمولاً از محصولات فلزی یا پلاستیکی در محصولات با کیفیت ساخته شده و در محصولاتی که از کیفیت پایینی برخوردار هستند از مخزن های کاغذی برای ریختن قهوه در آنها استفاده می ‌شود.

مخزن آب قهوه ساز برقی: برای تعداد نفراتی که می خواهید قهوه درست کنید بستگی به ظرفیت مخزن آب دستگاه قهوه ساز شما دارد. در واقع اگر مخزن آب قهوه شما ظرفیت بالایی داشته باشد خیلی راحت می‌ توانید چند فنجان قهوه خالص برای دوستان و خانواده خود آماده کنید.

سیستم قطع اتوماتیک: وجود این عملکرد برای محصول مورد نظر باعث می شود دستگاه بعد از تهیه قهوه یا حتی ریختن مقدار مناسبی از آن در فنجان و قوری و خاموش شدن کل سیستم، عملکرد دستگاه به صورت کاملا اتومات و خودکار متوقف شود.

قیمت قهوه ساز برقی: شما می توانید براساس بودجه ‌تان یکی از این قهوه سازها را چه در خانه و چه در محل کار برای خود بخرید. با این حال، پیشنهاد می ‌کنیم قبل از خرید دستگاه قهوه ساز برقی، از ویژگی‌ ها و قابلیت‌ های محصول مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اتو بخار به همراه نکات کلیدی

آشنایی با قهوه‌ های پر طرفدار

قهوه ترک(Turkich coffee): قهوه ترک از طریق قهوه جوش‌ های معمولی یا موکاپات روی شعله گاز درست می ‌شود، طعم این قهوه تلخ و غلیظ است و دارای کف روی فنجان و مقداری لرد در ته فنجان است.

قهوه فرانسه یا قهوه فیلتری(filter coffee): قهوه فرانسه برعکس قهوه ترک تا حدودی زبرتر آسیاب می ‌شود. با دستگاه قهوه‌ ساز و یا فرنچ پرس دم می‌ شود، به صورتی که قهوه در داخل فیلتر کاغذی (در دستگاه‌ های برقی) و فیلتر توری (در فرنچ پرس‌ ها) مانده و فقط عصاره قهوه به وسیله آب گرم خارج می شود و در مخزن دستگاه جمع می شود، قهوه فرانسه همانند چای رقیق و بدون کف و لرد ته فنجان است و اکثرا در لیوان معمولی سرو می ‌گردد.

قهوه اسپرسو(espresso): برای تهیه قهوه اسپرسو شما به ابزاری به نام موکاپات یا دستگاه اسپرسو ساز نیاز دارید. قهوه اسپرسو نرم‌ تر از فرانسه و زبرتر از ترک آسیاب می ‌شود و باید با دستگاه مخصوص اسپرسو دم ‌شود، به صورتی که آب با فشار زیاد از قهوه عبور داده می‌ شود و عصاره قهوه به طور کامل خارج می‌ گردد، اگر اسپرسو با دستگاه باکیفیت استفاده شود کف نازک و روشنی روی آن می بندد و فاقد لرد است.

انواع دستگاه های قهوه ساز برقی

قهوه سازهای بخار محور

کاربرد قهوه ساز بخار محور مشابه موکاپات است. آب که در مخزن عایق دستگاه به جوش می‌ آید تبدیل به بخار می ‌شود و آب با فشار بالا به درون مخزن قهوه ورود می کند. ایراد اصلی این قهوه سازها فشار پایین در حد 1.5 بار آنها است در حالی که برای تولید اسپرسو مطلوب فشار 9 بار مناسب است.

انواع دستگاه های قهوه ساز برقی

قهوه سازهای اهرمی

در قهوه ساز اهرمی برای گرفتن یک شات قهوه به قدرت فیزیکی اهرم نیاز است. از این قهوه سازها دو نوع وجود دارد:

قهوه سازهای اهرمی

1. دستی: دستگاه دستی را می توان از حالت افقی اهرم آن تشخیص داد. در این قهوه سازها با بالا رفتن اهرم، آب گرم برای خیس کردن قهوه به محفظه دم کردن دستگاه هدایت می‌ شود. در این مدل می‌ توان به وسیله اهرم میزان جریان و فشار آب را کنترل کرد.

2. فنری: در این مدل قهوه ساز، وقتی فنر آزاد است جهت اهرم رو به بالا قرار دارد. پایین آوردن اهرم باعث جمع شدن فنر و بالا رفتن پیستون ‌های دستگاه می‌ شود. با بالا رفتن پیستون‌ ها آب به داخل محفظه دم کشیدن دستگاه هدایت می‌ شود. مجددا با بازگشت فنر به حالت اولیه، اهرم بالا می‌آید و این عمل باعث فشار آب توسط پیستون به سمت پایین و استخراج اسپرسو می شود.

استفاده از این دستگاه ‌ها دیگر آنچنان مرسوم نیست. تهیه اسپرسو با این قهوه سازها بسیار سخت است زیرا به تلاش فیزیکی و درک چگونگی کنترل متغیرها نیازمند هستیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین مارک پنکه

قهوه سازهای پمپی

این نوع از قهوه سازها از دهه 60 میلادی در بازار عرضه شدند. در این دستگاه ها برای هدایت آب گرم شده به درون محفظه دم کشیدن و بستر قهوه، از پمپ الکتریکی استفاده می ‌شود. فشار بالای آب به وسیله پمپ الکتریکی ایجاد می شود.

قهوه سازهای پمپی

دستگاه ‌های پمپی به سه گروه تقسیم می شوند:

نیمه اتوماتیک: این دسته از قهوه سازها دما و فشار آب تنظیم شده است. در کار با این دستگاه‌ها آسیاب کردن دانه‌های قهوه ، فشردن و تمپ قهوه و کنترل زمان عصاره‌گیری از وظایف شماست. در این دستگاه شما باید میزان شات‌ ها را تنظیم کنید.

اتوماتیک: در این قهوه سازها جریان آب به شکل اتوماتیک به اندازه میزان شات تنظیم می شود. تنها تفاوت این قهوه سازها یا نوع نیمه اتوماتیک آنها همین است. این دستگاه با در نظر گرفتن گنجایش آنها برای کافی شاپ‌ های کوچک کاملا مناسب است.

تمام اتوماتیک: این قهوه سازها تمام فرایندها برای تهیه قهوه را انجام می ‌دهند. دانه ‌های قهوه را در داخل دستگاه قرار دهید. با هر بار فشار دادن دکمه دستگاه یک شات اسپرسو بگیرید.

اجزای اسپرسو ساز برقی

اسپرسو ساز برقی

پمپ آب در اسپرسو ساز: انتقال آب با فشار مناسب به محفظه قهوه‌ ی دستگاه قهوه ساز وظیفه پمپ می باشد. در اکثر دستگاه ‌ها از پمپ الکتریکی استفاده می ‌شود. اما در بعضی از دستگاه ‌ها، پمپ ‌های دیگری مانند پمپ‌ های دستی بکار برده می‌ شود. اسپرسو سازهای با پمپ الکتریکی حرفه ‌ای تر هستند.

بویلر در اسپرسو ساز: همه اسپرسو ساز ها قسمتی به نام بویلر یا دیگ بخار دارند. وظیفه اصلی این قسمت افزایش دمای آب است و نباید بخار اضافی تولید کند.

ترموبلاک در اسپرسو ساز: ترموبلاک، به نوعی جوش آور می گویند که دمای آب را به حد دمای ایده آل (تقریباً ۹۰ درجه سانتی گراد) از طریق پمپ بالا می برد. برای تهیه کف کردن شیر هم می ‌توانیم از برخی از قهوه سازهای حاوی سیستم ترموبلاک استفاده کنیم که نیاز به حرارت تقریباً ۱۲۰ درجه ای دارند.

پرتافیلتر در اسپرسو ساز: پرتافیلتر قسمت متحرک قهوه ساز می باشد که درون آن سبدی قرار می ‌گیرد. پودر قهوه درون سبد آن ریخته می ‌شود. معمولا پرتافیلترها دارای یک دسته پلاستیکی یا چوبی هستند.

هد گروپ در اسپرسو ساز: به محفظه ‌ای که آب با فشار وارد آن می ‌شود و پرتافیلتر درون آن قرار می گیرد هد گروپ گویند. اکثر قهوه سازهای خانگی دارای یک هد گروپ هستند؛ اما نمونه ‌های صنعتی آن ‌ها از یک تا شش هد گروپ بسته به ظرفیت خود دارند.

آسیاب قهوه اسپرسو ساز: خیلی از افراد معتقدند که از قهوه‌ی تازه آسیاب شده اسپرسو بهتری می‌توان تهیه کرد. تنها برخی از قهوه سازهای بازار از این قابلیت برخوردار هستند. قهوه سازهای با قابلیت آسیاب قهوه قیمت بالاتری نسبت به سایرین دارند.

فیلتر آب اسپرسو ساز: قهوه سازهایی که مجهز به فیلتر آب هستند، کمترین تغییر را در طعم و عطر قهوه ایجاد می ‌کنند. بنابراین داشتن این قابلیت یک مزیت بزرگ محسوب می ‌شود.

صفحه گرم نگهدارنده اسپرسو ساز: با این قابلیت بعد از آماده شدن، قهوه برای مدتی بر روی صفحه قهوه ساز گرم بماند. بنابراین داشتن این قابلیت یک مزیت مورد نیاز برای کافه‌ ها محسوب می ‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین مارک آبمیوه گیری

نکات مهم هنگام خرید قهوه ساز

بودجه برای خرید قهوه ساز اولین معیاری که طیف انتخاب های شما را محدود می کند. با در نظر گرفتن قدرت خرید خود حداکثر مبلغی را که می ‌توانید برای یک خرید مناسب پرداخت کنید، تعیین کنید.

توان قهوه ساز، توان موتور قهوه ساز تاثیر بسیار زیادی در کیفیت قهوه و کرمایی (لایه خامه‌ای از روغن قهوه) دارد.

عملکرد قهوه ساز مورد نیاز خود را از همه جوانب بررسی کنید. هدف خود را از تهیه قهوه ساز مشخص کنید، برای مثال تهیه قهوه در خانه، استفاده در محل کار، مسافرت و… تا به اینجا با توجه به نیاز و اهداف خود از خرید و همچنین در نظر گرفتن قدرت خرید خود انتخاب‌های موجود را دسته بندی کنید.

انتخاب درست برند قهوه ساز که از بهترین برندهای مطرح که از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار هستند. از برندهای مطرح موجود در بازار ایران می‌توان به برند های دلونگی، فیلیپس، نوا، مباشی و… اشاره کرد.

جنس بدنه قهوه ساز جنس بدنه یک قهوه ساز تعیین کننده کیفیت دستگاه و طول عمر آن است. همچنین این فاکتور در بهداشت قهوه تولید شده نیز موثر است.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر