راهنمای خرید سبزی خرد کن - نکات مهم قبل از خرید - ادرویت

راهنمای خرید سبزی خرد کن - نکات مهم قبل از خرید - ادرویت

سبزی خردکن وسیله ‌ای می‌ باشد که وظیفه‌ ی خردکردن سبزی را بر عهده دارد. از این وسیله می ‌توان برای ریز کردن انواع سبزی‌ ها استفاده کرد.

راهنمای خرید بهترین مارک سبزی خرد کن

ضرورت خریدن سبزی خرد کن

اکثر ما ایرانی ‌ها همیشه در منزلمان حجم زیادی از سبزی خردشده و سرخ ‌شده در یخچال وجود دارد. امروزه خردکردن سبزی ها حتی در حجم کم هم دردسرساز است، چون ما ایرانی ‌ها عادت داریم سبزی را خیلی ریز خرد کنیم. خردکردن سبزی با کارد و تخته، هم زمان زیادی می ‌برد و احتمال بریده ‌شدن انگشت دستمان وجود دارد. از طرفی نگه ‌داشتن و فشار آوردن به چاقو تا مدتی که سبزی کاملا خرد شود، باعث شده مفصل‌ های انگشتانمان درد بگیرند. 

به‌ خاطر این موارد هست که خرید بهترین مارک سبزی خرد کن می ‌تواند عملی هوشمندانه برای صرفه ‌جویی در زمان و حفظ ایمنی خودتان باشد.

قیمت و خرید سبزی خردکن سه کاره

راهنمای خرید بهترین مارک سبزی خردکن

سبزی خردکن چیست؟

سبزی خرد کن وسیله ‌ای می‌ باشد که وظیفه‌ ی خردکردن سبزی را بر عهده دارد. از این وسیله می ‌توان برای ریز کردن انواع سبزی‌ ها استفاده کرد. حتی می‌ توان به راحتی فلفل دلمه‌، سیر، کلم، بادمجان و… را با آن خرد کرد. یه جورایی می شود گفت که اگر همچین دستگاهی در منزل نداشته باشید بخش عمده ای از نیازهای روزمره ما رفع نخواهد شد. 

انواع سبزی خردکن‌

سبزی خردکن خانگی: این مدل از دستگاه‌ ها، همان وسیله ای است که در اکثر خانه ها یافت می ‌شود، بیشتر برای خرد کردن سبزی در حجم کم استفاده خواهد شد.

سبزی خردکن صنعتی: این مدل سبزی خردکن ‌ها بیشتر برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. یعنی بیشتر هتل‌ ها، رستوران‌ ها و…  سایز آن ها از مدل خانگی حدودی بزرگتر است و حجم بیشتری از سبزی را می ‌توان با آن خرد کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین مارک آبمیوه گیری

نکات کاربردی و با اهمیت که در زمان خرید سبزی خردکن باید به آن ها دقت کرد:

سبزی خردکن

قدرت موتور دستگاه سبزی خرد کن 

اکثر سبزی خرد کن ها با نیروی برق کار می ‌کنند. تمام عملیات مربوط به خرد‌کردن سبزی با چرخش سریع تیغه ‌های گردان توسط موتور برقی انجام می ‌شود که در نتیجه بدون دخالت دست کارها انجام می شود.

به ‌همین ‌ترتیب در خرید سبزی خردکن یکی از مهم ‌ترین گزینه مورد بررسی، قدرت موتور است. قدرت موتور رابطه مستقیمی با اندازه و ظرفیت دستگاه دارد. سبزی خرد کن کوچک‌ تر قدرت موتور پایین ‌تری دارد و برای حجم زیاد سبزی اصلا مناسب نیست. اگر بیشتر از حد توانش از آن کار بکشید، علاوه ‌بر داغ ‌شدن دستگاه باعث می شود طول عمر آن کاهش ‌یابد. معمولا دور موتور در بیشتر سبزی خرد کن‌ های خانگی ۱۴۰۰ دور در دقیقه است.

فن موتور سبزی خردکن

معمولا اگر به اندازه مناسب از سبزی خردکن کار بکشید و بیش از اندازه ظرفیتش در آن سبزی قرار ندهید، موتور آن داغ نم‌شود. البته بعضی از مارک های سبزی خردکن در بازار هست که دارای فن در قسمت پایین دستگاه هستند که سبب می شود دستگاه را خنک‌ نگه دارند.

توان دستگاه سبزی خردکن

توان دستگاه ‌های سبزی خردکن خانگی در محدوده ۶۰ وات تا ۳۵۰ وات می‌تواند باشد اما برخی مدل‌ها توان تا ۲۲۰۰ وات هم دارند.

ظرفیت سبزی خردکن

با توجه به حجم سبزی خردشده‌ ای که در هر نوبت نیاز دارید دقت کنید. اگر از آن دسته خانواده ‌هایی هستید که برای مهمانی ها به خردکردن حجم زیادی از سبزیجات نیاز دارید یک سبزی خرد کن با ظرفیت کم مناسب شما نیست.

اما اگر معمولا برای چند وعده کوچک و فقط برای تعداد کم سبزی خردشده نیاز دارید، مدل‌ هایی را انتخاب کنید که کوچکتر باشند. به ‌طورمعمول سبزی خردکنهای خانگی کوچک ۱ تا ۲ کیلوگرم و سبزی خردکن‌ های بزرگ ۳ تا ۴ کیلوگرم ظرفیت دارند.

سایز دستگاه سبزی خردکن

موقع خرید سبزی خردکن حتما به فضای آشپزخانه ‌تان توجه داشته باشید اگر فضای کابینت‌ ها کم هستند یا روی پیشخوان جایی ندارید، بهتر است از سبزی خردکن کوچک‌ تری استفاده کنید. البته این به میزان حجم سبزی مورد نیاز شما هم بستگی دارد، اگر سبزی خردکن بزرگ لازم دارید بهتر است به ‌فکر فضای بیشتری برای آن باشید.

ارتفاع سبزی خردکن ‌ها معمولا از ۴۰ تا ۶۰ سانتی ‌متر است. عمق ظرف در محدوده ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر و پهنای دستگاه ممکن است از ۲۵ تا ۳۰ سانتی ‌متر هم باشد. 

جنس اجزای سبزی خرد کن

جنس بدنه و تیغه ‌های دستگاه سبزی خرد کن هم از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولا بدنه سبزی خردکن از جنس فلز، استیل و حتی پلاستیک ساخته می ‌شود که جنس استیل از همه ی مدل ها محکم تر و بادوام ‌تر است و همینطور شستشوی آن هم آسان تر است.

دسته‌ های سبزی خرد کن معمولا از پلاستیک یا مواد عایق دیگری ساخته می ‌شوند. در سبزی خردکن معمولا از جنس شیشه ‌ای و نشکن است که به شما کمک کند روند خرد شدن سبزی ها را نظارت کنید.

جنس تیغه ‌ها می ‌تواند از فلز، فولاد، استیل و فولاد ضد زنگ باشد. بهتر است به ‌دنبال مارکی باشید که جنس تیغه‌ هایش از فولاد ضد زنگ باشند. تیغه ‌های فولاد ضدزنگ در برابر زنگ ‌زدگی، فرسایش و خوردگی که با گذشت زمان ایجاد می ‌شود، مقاومت نشان می دهد.

تیغه‌ هایی که از فولاد ضدزنگ باکیفیت و مرغوب ساخته شده‌ اند، قوی و تیز هستند و سبزیجات را اصلا له نمی ‌کنند. از آنجا که این تیغه ‌ها خورده نمی‌ شوند، اجازه نمی دهد که براده‌ های ریز فلز را وارد سبزیجات ‌کنند.

جنس پوشش دریچه خروجی دستگاه هم می ‌تواند از طلق، استیل، پلاستیک یا مواد دیگری باشد که نوع استیل آن از همه بهتر و مقاوم ‌تر است.

لوازم جانبی دستگاه سبزی خردکن

از بین لوازم جانبی دستگاه سبزی خردکن، اکثر مارک ‌ها کاردک یا کفگیر برای هم ‌زدن سبزی دارند. اما بعضی از برند ها هم هستند که دارای سنگ مخصوص تیزکردن تیغه ‌ها، سوهان و یا اسفنج برای تمیزکردن دستگاه دارند.

لرزش دستگاه سبزی خردکن 

در کل تمام سبزی خردکن ‌ها سروصدا دارند، اما در مارک ‌های با کیفیت این صدا زیاد آزاردهنده نیست. معمولا لرزش خفیفی به همراه دارند، ولی شما تکانی در دستگاه نمی بینید. 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین بخاری برقی

نحوه تمیزکردن دستگاه سبزی خردکن چگونه است؟

خرید سبزی خردکن

اجزای بیشتر مدل ‌های سبزی خردکن قابل شستشو هستند. اگر نگران شستن و تمیزکردن درب سنگین یا تیغه ‌های تیز دستگاه هستید، مارکی را بخرید که بدنه و تیغه ‌هایش از فولاد ضدزنگ باشند. این اجزا را می ‌توانید در ماشین ظرفشویی قرار دهید.

کار با دستگاه سبزی خردکن ها معمولا کار پیچیده‌ ای نیست و فقط با فشار یک دکمه کار می‌ کند. اما نکته مهم باز و بسته‌ کردن و خارج ‌کردن تیغه‌ های آن می باشد.

قیمت سبزی خردکن 

قیمتی دستگاه های سبزی خردکن‌ متنوع است و می‌ توانید با توجه به بودجه‌ مالیتان مدل مناسبی را پیدا و خریداری کنید. 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر