راهنمای خرید بهترین بخاری برقی - مزایا و معایب آن - لوازم خانگی ادرویت

راهنمای خرید بهترین بخاری برقی - مزایا و معایب آن - لوازم خانگی ادرویت

بخاری برقی ها به سه دسته بخاری برقی تابشی، بخاری برقی فن‌ دار و بخاری برقی کانوکتور تقسیم می ‌شوند.

راهنمای خرید بخاری برقی

معرفی انواع بخاری برقی

بخاری برقی ها به سه دسته بخاری برقی تابشی، بخاری برقی فن‌ دار و بخاری برقی کانوکتور تقسیم می ‌شوند.

راهنمای خرید بخاری برقی

بخاری برقی تابشی

در این مدل بخاری برقی ‌ها چند المنت حرارتی موجود است که تولید گرما می ‌کنند و در پشت المنت‌ ها یک صفحه بازتابنده وجود دارد که باعث می شود گرمای حاصل از المنت ‌ها تابانده شود و محیط اطراف را به خوبی گرم می‌ کند. توان این نوع بخاری برقی ‌ها تقریبا بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ وات است و دارای ۲ تا ۳ المنت هستند. جنس المنت‌ ها از کوارتز و یا لامپ هالوژن می باشد.

بخاری برقی فن ‌دار

همانطور که از اسم این نوع بخاری مشخص است، دستگاه دارای فن می باشد که گرمای تولید شده را از المنت‌ ها و به کمک فن به چرخش در آورده و باعث انتقال آن به محیط بیرون می ‌شود. بخاری برقی فن ‌دار از امنیت بالاتری برخوردار است و دارای ترموستات و سنسور اتوماتیک است و با گرم شدن محیط به طور اتوماتیک خاموش می‌ شود. 

در بعضی از این نوع بخاری برقی که به نام فن هیتر شناخته می شوند علاوه بر قابلیت ایجاد گرما به تنهایی می ‌توانند از فن آن بدون ایجاد حرارت استفاده کرد و باد خنک تولید می ‌شود و شبیه به پنکه عمل می‌ کند که برای فصل های گرم بسیار پرکاربرد می باشد.

بخاری برقی کانوکتور

 بخاری برقی کانوکتور از دو نوع قبلی بزرگتر هست و دارای فن است که می‌ توانید هم از فن آن نیز استفاده نکنید که در اینصورت بی صدا بوده و مثل دو نوع قبل المنت‌ ها مسئول تولید گرما و حرارت می باشند.

بخاری‌ برقی زمینی

 بخاری ‌های زمینی به ‌راحتی حمل می ‌شوند، به ‌صورت عمودی هم وجود دارند و اصلا جاگیر نیستند. آن ها را می‌ توان در کف اتاق گذاشت و معمولا فن ‌دار هستند که بتوان گرما را به کل اتاق منتشر ‌کنند.

بخاری‌ برقی کوچک

این نوع بخاری ‌ها هم قابل حمل هستند، به راحتی روی هر نوع میز یا حتی کف اتاق قرار می ‌گیرند و مناسب فضاهای کوچک می باشند. با استفاده از این بخاری‌ های برقی کوچک می‌ توانید در مصرف انرژی و هزینه ‌هایتان صرفه‌ جویی کنید. و می ‌توانید فقط فضایی را که استفاده می ‌کنید، گرم کنید و انرژی برای بخش‌ های دیگر ساختمان که مورد نیازتان نیست، هدر نرود. این بخاری ‌ها با سیستم ‌های مختلف گرمایشی تولید شده‌ اند و از نظر ایمنی باید به راهنمای ارائه شده توسط سازنده ‌اش، توجه کنید.

بخاری‌ برقی دیواری

این مدل بخاری‌ ها را می ‌توان درون یا به روی دیوار نصب کرد و از آنها در فضا‌های کاری باز همانند کارگاه ‌ها استفاده کرد.

بخاری‌ برقی قرنیزی

بخاری برقی قرنیزی

این مدل بخاری‌ ها مناسب ساختمان ‌های بافت قدیمی که سیستم لوله ‌کشی گرمایشی و تهویه هوا ندارند، است. همینطور می ‌تواند به عنوان مکمل سیستم گرمایشی خانه‌‌ های جدید به ‌کار برده شوند. این مدل بخاری ‌ها، هوای اتاق را از کف به سقف گرم می‌ کنند. در البته به ‌آسانی نصب می‌ شوند و حرارت را به خوبی تولید می‌ کنند.

همچنین به دلیل روکار بودن لوله ‌های انتقال آب گرم، تبادل حرارت بهتری با محیط دارند. در این سیستم، لوله ‌ها نقش رادیاتور عمل می کنند و با استفاده از این نوع بخاری ‌ها می ‌توان تا ۵۰ درصد در سیستم لوله ‌کشی ساختمان، صرفه‌ جویی کرد.

مشکلات اصلی بخاری‌ های قرنیزی این است که نمی ‌تواند هوا را به خوبی به جریان درآورد. بنابراین با روشن کردن بخاری قرنیزی درون اتاق، نمی‌ توان مطمئن بود که سالن و فضاهای مجاور اتاق را نیز گرم کند. بخاری‌ های قرنیزی از نظر ایمنی، بخاری ‌های بسیار خوبی هستند.

اجزای بخاری برقی

اصلی ترین اجزای موجود در بخاری های برقی که به طور ثابت وجود دارند عبارتند از: المنت، عایق بین المنت و بدنه، بدنه، کلید، سیم رابط.

کم مصرف ترین بخاری برقی

المنت

المنت وسیله ای است که از مقاومتی مفتولی که به دور آجر نسوز یا سرامیک پیچیده شده است. وقتی که جریان برق از المنت می‌ گذرد تولید گرما و حرارت می‌ کند. جنس مقاومت‌ ها از کروم نیکل یا کروم آلومینیوم بوده و با توان ‌های ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ وجود دارند.

عایق بین المنت و بدنه

بین المنت و بدنه عایقی وجود دارد که هم پایه ‌های المنت بر روی آن قرار دارد و هم نقش عایق بودن را ایفا می ‌کند. این عایق از جنس چینی بوده و از مقاومت حرارتی خوبی برخوردار است.

بدنه

بدنه بخاری برقی از نوع تابشی معمولاً از فلز ساخته شده اند چرا که فلز در برابر حرارت مقاومت بیشتری دارد. ایرادی که جنس بدنه آن دارد خطر برق گرفتگی است که به منظور جلوگیری از این مشکل تمهیداتی همچون عایق ترمینال ‌های ارتباطی و یا استفاده از پوشش‌ های عایق در نظر گرفته می شود. مدل های دیگر بخاری برقی از بدنه پلاستیکی و یا کائوچویی ساخته می شوند.

کلید

در بخاری برقی ‌های تابشی براساس تعداد المنت‌ ها، تعداد کلیدها را نیز در نظر می ‌گیرند. کلیدها به صورت ساده و چراغ‌ دار وجود دارند و دارای مقاومت‌ های مختلف است اما اکثراً دارای مقاومت ۱۵۰ کیلواهم هستند.

سیم رابط

سیم رابط باعث انتقال جریان برق می‌ شود. این سیم از نوع هادی مسی بوده و با پوششی از الیاف نسوز و یا الیاف نخی معمولی توانایی عبور جریان را دارد.

مزایا و معایب بخاری برقی

مزایا و معایب بخاری برقی

مزایای بخاری ‌برقی

قابل حمل هستند

کوچک بودن آن ها

بازدهی بسیار خوب 

قیمت مناسب

نیازی به دودکش ندارند

 

معایب بخاری‌ های برقی

برای گرم کردن فضاهای بزرگ جوابگو نیست

باعث افزایش مصرف برق می‌ شوند

راهنمای خرید بخاری برقی

هنگام خرید انواع بخاری برقی باید به این نکات مهم توجه کنید :

انواع بخاری برقی

توان

توان گرمایشی بالای بخاری برقی به عواملی همچون تعداد المنت‌ ها، پره ‌ها و لامپ بخاری برقی مرتبط می باشد. هر چه تعداد المنت ها بیشتر باشد، گرمای تولید شده بخاری نیز افزایش می‌ یابد اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که به همان نسبت مصرف برق هم بیشتر خواهد شد.

متراژ محیط

معمولاً بخاری‌ های برقی برای محیط های کوچک نظیر اتاق ‌ها و یا محل کار طراحی و ساخته شده ‌اند. برای فضاهای بزرگتر بهتر است از بخاری برقی فن ‌دار استفاده شود چون گرما را پخش می ‌کنند و فضای بیشتری را گرم می ‌کنند.

ترموستات

وجود ترموستات و امکان تنظیم درجه حرارت باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش ایمنی بخاری ‌های برقی می ‌شود. با وجود این عملکرد در بخاری برقی میزان گرمای بخاری برقی را بنابر شرایط تنظیم می‌ کنید و از اتلاف انرژی جلوگیری خواهید کرد.

سنسور دما

این قابلیت به اینگونه عمل می ‌کند که بعد از رسیدن محیط به دمای مطلوب به طور اتوماتیک خاموش می‌ شود و از اتلاف انرژی و مصرف بالای برق کاملا جلوگیری می ‌کند.

تایمر

بعضی از بخاری‌ های برقی دارای تایمر هستند و می ‌توان با تنظیم آن در ساعات مشخصی از شبانه ‌روز دستگاه را روشن و یا خاموش کرد.

سیستم ایمنی

یکی از اصلی ‌ترین نکات توجه به سیستم ایمنی بخاری برقی می باشد. بخاری ‌های برقی با داشتن سیستم ایمنی قطع خودکار، مانع گرم شدن بیش از حد محیط و دستگاه شده و از آسیب رسیدن به دستگاه و یا ایجاد آتش سوزی در اثر حرارت زیاد جلوگیری خواهد کرد.

مدل فن و میزان صدا

در بخاری برقی ‌های فن‌ دار، هرچه فن قوی تر باشد سرعت انتقال گرما به محیط نیز بالا می رود. البته در عین حالی که فن قدرت بالایی داشته باشد بایستی از صدای کمی نیز برخوردار باشد.

گارانتی و خدمات پس از فروش

در تمامی لوازم برقی، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش بسیار با اهمیت می باشد که قبل از خرید به این نکته توجه کنید.

قبل از خرید بخاری برقی حتما براساس اندازه نیازتان و با توجه به ابعاد محیطی که می ‌خواهید فضا را گرم کنید، در نظر بگیرید. اگر برای یک محیط کوچک، بخاری بزرگ خریداری کنید، انرژی بسیاری هدر می‌ رود و مجبور به پرداخت هزینه های اضافی می ‌شوید و برعکس آن نصب بخاری کوچک در اتاق های بزرگ، شما را گرم نم کند. برای محاسبه اندازه بخاری، یک فرمول ساده‌ وجود دارد.

بنابر قاعده‌ای که وجود دارد، برای گرم نگهداشتن حدود ۳۰ سانتی‌متر مربع به ۱۰ وات نیروی گرمایی نیاز است. بنابراین بخاری برقی ۱۵۰۰ واتی می‌تواند یک فضای حدود ۴,۵ متری را گرم نگهدارد. با توجه به مقدار حرارتی که بخاری برقی می‌تواند تولید کند و فرمول محاسبه آن، اندازه بخاری مورد نیازتان را محاسبه کنید.

نکات ایمنی هنگام استفاده از بخاری برقی

بهترین بخاری برقی

با توجه به اینکه تمهیدات ایمنی برای بخاری ‌های برقی در نظر گرفته اند اما باز هم نگرانی‌ هایی برای استفاده از این دستگاه و یا خطر ایجاد آتش سوزی وجود دارد و بایید همیشه موارد ایمنی را جدی گرفت، به همین دلیل چند نکته مهم و اصولی برای استفاده از بخاری برقی برای شما آورده ایم:

بخاری برقی را دور از مواد قابل اشتعال و دور از پرده، مبل و لوازم چوبی و … قرار دهید.

بخاری برقی در معرض رفت و آمد و مکان‌ های شلوغ قرار ندهید.

از نزدیک شدن کودکان به بخاری برقی جدا خودداری کنید.

زمان‌ هایی که از منزل خارج می ‌شوید بخاری برقی را حتما خاموش کرده و از برق بکشید.

 برای بخاری برقی از محافظ برق استاندارد استفاده کنید.

قبل از خرید بخاری برقی از دارا بودن نشان استاندارد دستگاه اطمینان حاصل کنید.

از بخاری برقی برای خشک کردن لباس ها و یا پختن و گرم کردن غذا به هیچ وجه استفاده نکنید.

اتصالات و سیم برق و بدنه دستگاه را بررسی کنید که خرابی و فرسودگی نداشته باشند.

اگر مشاهده کردید المنت بخاری‌ برقی آسیب دیده و خراب است از آن استفاده نکنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر